Kredi Notu En Yüksek Kaçtır?

Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ve bankalar birliğince oluşturulan not ve puanlama sistemi kredi notu olarak bilinir. Bu sistem üzerinde bankalar aralarında alıcı bilgilerini tek bir veri merkezi ile paylaşır. Sistem tüm bankaların işlemlerini hızlandırması ve müşteri güvenirliğini kolay anlama üzerine kuruludur. Sizin daha önce çektiğini parayı veya kredi kartı kullanımınızı görebilir. Bu da gelecek başvurular için bir ön bilgi anlamına gelir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Notunuz tediye performansınıza yönelik yükselip düşmektedir. Bu günü gelmiş ödemelerinizi gününde yatırdığınız zaman notun yükseleceği, benzeri tediye bugünü sonrasında ödeme yapmanız halinde puanınız düşecektir. Kredi notu veya puanınızı kısa sürede yükseltmenin en güzel yolu ödemenin nihai gününde tediye yapmaktır. kart tediye (ödeme) tarihiniz 1-7 tarihleri arasındaysa 7’sinde ödeme yaparsanız puanınız ek olarak çabuk yükselecektir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Notun düşmesinde en büyükçe etkenlerden biriside kredi çekme isteğidir. Çokça müracaat yapmanız KKB puanınızın düşmesine sebeple olmaktadır. Başvuru yapıp ret alıyorsanız 15-20 başvuru sonrasında KKB puanınız da büyükçe düşüş yaşanabilmektedir. Ek olarak öncesinde başvuru yapıp ret cevabı alan alıcılar yenice başvuru yapabilmek için KKB güncellemesini beklemelidir.

Kredi notu en yüksek kaçtır denildiğinde; KKB puanı 0 ile başlar ve 1900 seviyesine kadar gider. 0 ile 900 nokta arasına kredi verilmez. 900 nokta ile 1150 nokta arası kredi çekebilmeniz tespit edecek dönemlerde bankalar bu nokta arasındaki müşterilere de hizmet verebilmektedir. Fakat yeniden 900 ile 1150 nokta arasına kredi çıkması düşük ihtimaldir.

Kredi Notuna Göre Kredi Alma Olasılıkları

  • 0 ile 799 nokta aralığı; en düşük not aralığıdır ve bu not arasında olanların kredi alma ihtimali yok denecek kadar azdır. Bunun nedeni bundan evvelki banka işlemleri ödemelerinizi geciktirmiş olabilme ihtimali veya daha önceki zamanlarda hiçbir banka ile çalışmamanızın olasılıkları olabilmektedir.
  • 800 ve 1299 nokta aralığında; bu noktalar arasında olanlar tek kefille veya ipotek gösterebilmeniz durumunda kredi alabilirsiniz.
  • 1300 ve 99 not aralığında; bu noktalar arası az risk meydana gelen gruptur. Çoğunlukla kredi alabilmeleri olağandır.

Daha fazla notunuz ile ilgili merak ettiğiniz soru için alt kategorileri inceleyebilirsiniz. Hatta arama yaparak istediğiniz başlığa ulaşmanız çok kolay olacaktır. Sorularınızı bize yorum olarak atmaktan çekinmeyin lütfen.

Detaylı bir findeks videosu :