Kredi Kartını Hiç Kullanmasam Ne Olur? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Kredi Kartını Hiç Kullanmasam Ne Olur?

Kredi Kartını Hiç Kullanmasam Ne Olur?

Kredi kartı kullanıcılarının merak ettikleri sorulardan biride “kredi kartını hiç kullanmasam ne olur?” sorusudur. Bu durumda her bankanın uyguladığı işlem farklı olup kullanmayacağınız bir kredi kartını sürekli cebinizde taşımanızın belirli riskleri taşıdığı da bilinmelidir. Bu nedenle kullanmaya niyetli olmadığınız bir kredi kartını getiren kuryeden teslim almamanız en doğrusudur. Bu sayede gelen kredi kartını iptal etme işlemleri ile de uğraşmanıza gerek kalmaz.

Kredi Kartı Hiç Kullanılmazsa Ne Olur?

Kredi kartını hiç kullanmasanız dahi bankanın kredi kartı yıllık ücreti kesme hakkı bulunur. Bununla beraber banka kredi kartı iptali için başvuruda bulunduğunuz anda toplu olarak bu ücreti ödeme talebinde de bulunabilir. Bu nedenle bu tip bir borçla karşı karşıya kalmamak istemeyen kişilerin kredi kartı iptal başvurusu için vakit kaybetmemeleri bu nedenle önemlidir. Yine kart kullanılmasa dahi kredi kartı bilgilerinin çalınması ya da kredi kartı kopyalama gibi dolandırıcılık olaylarının kurbanı olunma riski de bulunmaktadır.

Kullanmadığım Kredi Kartına Kart Ücreti

Bankaların yıllık kart ücreti almaları hakkında Yargıtay tarafından onaylanarak emsal karar teşkil eden pek çok uygulama bulunmasına rağmen bankalar hala müşterilerinden kredi kartı ücreti tahsil etmeye devam etmektedir. Bankaların kredi kartı ücretleri farlılık göstermekle beraber yıllık 150 liraya varan tutarlarda ücret talep edilmektedir. Kredi kartını kabul ettiğiniz anda bu kartı kullanmasanız dahi bankanın bu ücreti kesilen kredi kartı ekstresine yansıtma hakkı bulunmaktadır. Ancak tüketici olarak ta sizin bu ücrete itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Kullanılmayan kredi kartına aidat kesilmesi durumunda ilk önce bankanıza itiraz etmeniz ardından da olumsuz sonuçlanması durumunda Tüketici Hakem Heyeti Mahkemesine başvuruda bulunması gerekir.

Kullanılmayan Kredi Kartı İptali

Kredi kartının ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri telefon numarasını arayarak kredi kartınızı kullanmadığınızı beyan ederek iptal etme başvurusunda bulunmanız mümkündür. Kredi kartı iptali yapılmasına rağmen yıllık işletim ücreti tahsil edildiyse bu durumda bu tutarın iade edilmemesi de söz konusudur. Ancak bankaya belirli bir aylık harcama taahhüdü vermeniz durumunda kartınızı iptal ettirmeden kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı İptal Dilekçesi başlıklı makalemizde Kredi Kartı İptal Dilekçe örneği, kredi kartı iptal dilekçesi ve kredi kartımı iptal ettirmek istiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık