Kredi Kartında Müşteri Numarası Nerde Yazıyor?

Müşteri Numaraları Kredi Kartlarının Neresinde Yazar

Bu yazımızda çok merak edilen bir soruya detaylı cevap vererek sizleri bilgilendirmeyi amaçlamaktayız. Kredi kartında müşteri numarası nerede yazar? Yazıyorsa hangisi müşteri numarası sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Kredi Kartlarının Ön Yüzündeki 16 Rakamlı Numaralarda Müşteri Numarası Bulunmaz

Bankalar, vadesiz hesap açan tüm müşterilerine müşteri numarası vermek zorundadır. Müşteri numarası sayesinde müşteri hakkında tüm bilgilere ulaşılmaktadır. Yine internet bankacılığı girişinde veya telefon bankacılığı hizmetlerinde müşteri numaraları bilgileriyle işlem yapılabilmektedir. Gelelim kredi kartları üzerinde müşteri numarasını bulmaya. Hemen söyleyelim ki her kredi kartı üzerinde müşteri numarası bulunmamaktadır. Bazı bankalar, kredi kartın üzerinde ki ismin altına müşteri numaralarını yazmaktadır. Ancak kredi kartlarının genelinde müşteri numarası bulunmamaktadır. Yapılan en büyük hatalardan biri de kredi kartın ön yüzünde bulunan 16 rakamlı numaralarda müşteri numarasının aranmasıdır. Ancak kredi kartın ön yüzünde ki 16 rakamlı numaralar içinde ne müşteri numarası ne de vadesiz hesap numarası yazmaktadır. 16 rakamlı numaralar kredi kart numaranızdan başka bir şey değildir. Ayrıca bir bankanın kredi kartını kullanabilmeniz için illaki o bankada vadesiz hesabı açmanıza gerek yoktur. Kredi kart borçlarını şubelerden, ATM noktalarından veya başka bankalara ait vadesiz hesaplarından EFT yaparak kredi kart borcu ödenebilir

IBAN Numarasında Müşteri Numarası Bulunmaz

Yine bilinen bir yanlı da IBAN numarası içinde müşteri numarası aramaktır. Ancak TR ile başlayan 25 rakamlı IBAN numaraları içinde de müşteri numarası yer almaz. IBAN numaralarında banka kodu ve vadesiz hesap numaranızı bulabilirsiniz. ( IBAN numarasının son 16 rakamı vadesiz hesap numarasıdır)

Müşteri Numarasını Öğrenme Yolları

Müşteri numaraları genellikle bankaların vadesiz kartlarının ön yüzünde ki kart sahibinin ismini bulunduğu yerin altında bulunmaktadır. Müşteri numarasını öğrenmenin en kısa yolu telefon bankacılığı veya internet, mobil bankacılık sistemlerini kullanılarak öğrenilebilir.