Kredi Kartıma Fazladan Para Yatırsam Ne Olur? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Kredi Kartına Fazladan Para Yatırma

Kredi Kartına Fazladan Para Yatırma

Kredi Kartıma Fazladan Para Yatırsam Ne Olur?

Kredi kartları bugün dünya geneline baktığınız zaman alışveriş yapma noktasında istifade edilen en iyi ve gelişmiş yöntemlerin başında gelmektedir. Dolayısıyla burada size taksit imkanı da sağlandığı için insanların kullanımına cazip bir hale getirilmiştir. Kredi kartı kullanmak iyidir ancak bunu nasıl yapacağınız konusunda bilgi sahibi olmanız her şeyden önemlidir. Yani bir takım insan grubu vardır ki onlar kredi kartını geri ödemeyecekmiş gibi kullanırlar ve sonuçta ödeme günü yaklaştığında ise ödeme güçlüğü çekilir ya da borcun tamamının ödenmesi imkansız bir hal alır. Bu noktada yapılacak işlem ise kredi kartının asgari tutarının yatırılmasıdır.  Bu işin bir başka boyutudur ancak bazı insanlar da vardır ki taksit yaptırdıkları halde bundan rahatsız olduklarından dolayı kredi kartı taksitlerinin tamamını ödemek için kredi kartına fazladan para yatırırlar.

Bunu daha çık bir şekilde belirtecek olursak şöyle söyleyebiliriz. Örneğin sizin 2500 TL’lik bir alışveriş tutarınız var ve siz bunu 5 eşit taksite böldünüz. Ancak ilk ay ki yatırmamızın ardından elinize para geçti ve taksitin tamamını ödemek istiyorsunuz elinizdeki paranın tümünü yatırdığınız da bankanın size yapacağı işlem şöyle olacaktır yatırdığınız miktar kadarı bir sonraki ay borcunuzdan düşecektir. Yani 500 TL değil de 1000 TL yatırdınız o zaman gelecek ayın borcunu da ödemiş sayılırsınız ve banka bir sonraki ay için sizden ödeme almış sayacak borcunuzdan düşecektir.

Yani aslına bakarsanız bankanın burada size sağlamış olduğu hiçbir imkan yoktur. Bazıları acaba faizden mi düşecek gibi yanılgıya kapılacaktır ancak borcunuzun taksitlerini ödemenin size getirisi yalnızca borcunuzun önce kapanması anlamına gelecektir. Yani kredi çektiğinizde ki gibi düşünmelisiniz.

Kredi kartları bilinçli olarak kullanıldığı takdirde kesinlikle en doğru harcama şeklidir. Hem sıcak para olmadığı için izleyeceğiniz yolunuzu bilirsiniz hem de meblağı yüksek olan tutarlarda size taksit imkanı sağlayacaktır. Sizde elinizdeki paranızın tamamını yatırmamış olursunuz ya da elinizde bir para yoksa o zaman taksitli ödeme seçeneği sayesinde sıkışmadan ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dip not olarak belirtmek gerekirse yanlışlıkla fazla ödeme yapılması durumunda banka bir sonraki ekstrenizde size bunun bilgisini sunacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcumu Ödemeden Alışveriş Yapabilir miyim? başlıklı makalemizde kart borcumu ödemezsem ne olur, kredi kartı ve kredi kartı başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Vakit dedi ki:

    Ben geçen ay 1000TL limitli kartıma yanlışlıkla 100 lira fazla ödeme yaptım. Limitim 1100 lira olarak göründü.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık