Kredi Kartının Elinize Ulaşma Süreci

Günümüzde birçok banka hemen her kesime kredi kartı vermektedir. Kişisel başvuruların neticesinde olumlu olarak değerlendirilmesi yapıldıktan sonra kredi kartı verilmektedir. Bankaların kredi kartlarını verirken bazı prosedürleri de uygulamaktadır. Buna göre bazı şartları sağlayan tüm müşterilerine kredi kartı verebilmektedir.

Öncelikli bildiğiniz gibi başvuru yapmaları gereklidir. Günümüz şartlarında başvurular şahsen müracaat, internet üzerinden ve cep telefonlarından mesajla yapılabilmektedir. Daha önceden bankayla çalışmış müşterilerin şubelere gitmeden anında kartı başvurusu yapması mümkündür. Başvuru esnasından size verilen formları doldurduktan sonra, bazı belgeler istenebilir. Bu belgelerin temin edilerek şubeye bırakılması ile birlikte kredi kartı başvurunuz alınmış olacaktır. Başvurunuz sisteme girildikten sonra, değerlendirme aşamasına alınmaktadır. Bireysel başvurularda değerlendirme aşaması uzun sürebilir. Ön değerlendirme yapılması ve cevapların hemen gelmesi internet bankacılığı ve cep telefonlarından mesajlar ile başvurularda olmaktadır.

Bankalar, değerlendirme aşamasında, kişinin bankalarla herhangi bir problemi olup olmadığı araştırılır, kredi notunun da değerlendirilmesiyle birlikte onay alınır. Kartı başvurusu onaylanan kişilerin kredi kartları çıkarılarak, belirtilen adreslere gönderilir. Bu işlemlerin tamamı ortalama olarak on beş günlük bir süre almaktadır. Bankalarda yaşanacak sistemsel sıkıntılar, değerlendirme aşamaları, kuryeler de yaşanacak sıkıntılar gibi durumlarda bu süre biraz daha uzamaktadır.

Başvurunun ardından onaylanması durumunda müşteriye hemen gönderilir. Sistem eski dönemlere göre şimdilerde oldukça hızlı sürdürülmektedir. Özellikle başvuruların hızlı olarak yapılması ile birlikte sistemsel sıkıntıların önüne geçilmektedir. Müşterilerine ön değerlendirme yapmak için geliştirilen internet üzerinden başvurular ve cep telefonlarından mesaj yolu ile başvurular, şubelerdeki başvuru yığılmalarını da önlemektedir. Anında başvuru sonucunu öğrendikten sonra, değerlendirilmeye göre ihtiyaç halinde gerekli belgeler ile birlikte şubelere davet edilir. Müşterilerden istenecek belgeler arasında, adres beyanı, gelir belgesi, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi kolayca bulunabilecek evraklar bulunmaktadır. Bu belgelerin temin edilmesi ile birlikte işlemler hızlıca devam ettirilir. Bankalarla daha önceden çalışmış veya kredi kartı alacağı bankada hesabı olan müşterilerin sisteme kayıtları olması sebebiyle  bu belgeler de istenmeyebilir. Kısaca bu şekilde başvuru işlemleri ve kart yollama sistemi yönetilmekte. Size anlatmaya çalıştığımız sistem genelleme içerir. Herhangi bir bankanın sistemi değildir. O yüzden ufak çaplı farklılıklar söz konusu olabilir.