Kredi Kartı Limitinin Tamamını Kullanmak | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Kredi Kartı Limitinin Tamamını Kullanmak

Kredi Kartı Limitinin Tamamını Kullanmak

Kredi kartı limitimin tamamını tek bir alışverişte kullanabilir miyim?

Kredi kartlarında taksitlendirme kadar en fazla başvurulan yöntemlerden bir tanesi de tek çekimlerdir. Yani sizin 2000 TL’ lik bir kartınız var ve alışveriş yaptınız ancak alışveriş yaptığınız mağaza sizden tek çekim yapılabileceğini ve taksitlendirme yapılamayacağını söyledi bu durumda yapılacak olan tek çekim işlemidir ve kredi kartınızdan böyle bir işlemi yapmanız mümkündür. Sizden istenilen rakamı tek seferde çektiğiniz de kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz ya da bir sonraki hesap kesim tarihinde borcun tamamını ödemediğiniz takdirde kredi kartınız yetersiz bakiye olduğundan dolayı kullanılmayacaktır. Ancak siz borcun asgarisini ya da tamamını ödediğiniz de kartınız üzerinde ödeme yapmış olduğunuz kadar tutar oranı açılacaktır.

Yani ödeme tarihi geldi siz 2000 TL’ nin 500’ TL’sini ödediniz o zaman kartınızdan 500’TL’lik bir bakiye olacağından bu rakam kadar bir boşluk açılacaktır ancak 2000 TL’lik borcunuzun tamamını kapattınız ise o zaman 2000 TL’lik bakiyeniz açılmış olacaktır. Kredi kartlarının son düzenlemelerle birlikte bu şekilde bir sınırlama getirilmiş olması aslında önemli bir konudur çünkü bugün kredi kartları denildiğinde öğrencilerinde kullandıklarını görebiliyoruz ve onlara sunulan düşük oranlı bakiyeler sonrasında ödeme kolaylığı da sağlamış olacaktır. 1000 TL’lik bir kredi kartınız varsa bu rakamı doldurduğunuz da artık kredi kartınız borcunuzu ödeyene kadar işleme kapanacaktır. Ancak bu kapanma tabiî ki resmi anlamda olmayacağından borcu ödemeniz halinde otomatik olarak orada bir bakiye boşluğu oluşacaktır.

Burada önemli olan konu ise kredi kartınızın limitidir. Yani 2000 TL maaşla çalışan bir işçi iseniz  o zaman sizin kredi kartınızın toplam bakiyesinin de 5000 TL olması aslında çok iyi bir durum değildir. Bu durumda kartın gelirinizle aynı orantıda olması sizin gereksiz harcamalar yönünden de önünüzün kapatılmasına neden olacaktır. Kredi kartı kullanmak iyi bir şeydir ancak esas olan kredi kartı limitlerinizi de yönetebilmenizdir. Bu nedenle de istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmamak istiyorsanız o zaman yapmanız gereken şey kredi kartı limitinize dikkat etmeniz olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Aynı Konut için Farklı Konut Kredisi Çekmek başlıklı makalemizde konut kredisi şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Ozanm dedi ki:

    Limit benim olduğundan sorun yok istediğim gibi kullanırım 🙂

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık