Kredi Kartı Eksi Borç Ne Anlama Geliyor? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Kredi Kartı Eksi Borç Ne Anlama Geliyor?

Kredi Kartı Eksi Borç Ne Anlama Geliyor?

Hasan Tekin’in Sorusu : Kredi Kartı Ekstresinde ki Eksi Borç Ne Anlama Geliyor?

Alışverişlerimde kullanmış olduğum kredi kartımın limiti 3000 TL ve bu kart üzerinden 1,500 TL civarında bir avans bakiye kullandım. Kullandığım bu bakiyeyi ise 9 eşit takside bölerek alışveriş işlemini yaptım. Burada kartın ödeme tarihi 2 gün geçmişti ve ben de borcumu toplu olarak ödedim. Bir sonraki ekstrem de ise dönem borcu -456 TL yazıyordu bu ne anlama geliyor detaylı bir şekilde açabilir misiniz?

CEVAP :

Bunun anlamı şu demek oluyor kredi kartınız ile dönem borcunuzun üzerinde bir ödeme yapmışsınız. Yani eksi olarak gözükmesi demek sizin şu anki borcunuzun üzerinde bir rakam ödediğiniz ve kalan bakiye bankanız da bulunduğu bu rakamında bir sonraki ekstrenizde düşüleceği anlamına gelir. Yani Bir sonraki ay kredi kartı borcunuzdan bu rakam düşülecektir.  Başka bir değişle açıklayacak olursak siz bankaya değil banka size borçlanmış olacaktır.

KREDİ KARTI EKSTRE VE HESAP ÖZETİ

Günümüzde birçok kişinin kredi kartı ve bu alışverişlerin harcamasını da ekstralarından takip ediyor. Fakat bu ekstraların üzerinde o kadar fazla kafa karıştırıcı bilgi yer alıyor ki okuduğunuz zaman anlayabilmeniz de mümkün olmuyor.  İşte bunları göz önünde bulundurarak size bu konuda geniş bir bilgi vermek istedik.

Hesap Kesim Tarihi:

Kredi kartınızla yaptığınız harcamalar sonucunda bankaya ödeyeceğiniz borcunun düzenlenmiş olduğu tarihtir. Yanı bu tarihten sonra yapacağınız alışverişler gelen ekstre de görünmeyecektir.

Son Ödeme Tarihi:

Kredi kartınızda yer alan tutarın tamamının ya da ekstrasının en son ödenmesi gereken tarihi belirtir. Eğer ki bu miktarı ödemezseniz bu kez son ödeme tarihi sonrasında banka günlük olarak size faiz işletmeye başlayacaktır.

Asgari Ödeme Tutarı:

Birçok banka bu işlemi uygular burada son ödeme tarihinden önce kredi kartı borcunuzun belli bir yüzdesinin ödenmesi gereken tutardır. Banka bu tutarı borcunuzu hesaplayarak size belirtecektir.  Asgari ödeme tutarı her ekstrenizin toplam borcuna göre değişiklik göstermektedir.

Hesap Bakiyesi:

Kredi karınızın hesap kesim tarihi sonrasındaki harcanabilecek olan rakamı gösteren bölümdür.

Devir Bakiyesi:

Bir önceki hesap özetinin hesap bakiyesidir.

Bir önceki yazımız olan Senet Ne Zaman Protesto Olur? başlıklı makalemizde senedi ödemezsem ne olur, senet ve senet ne zaman protesto olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Hakir dedi ki:

    kredi kartı ekstresi gelmiş. aynı bu dediğini durum eksi görünüyor sanırım onlar bana borçlu 🙂

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık