Kredi Kartı Borcumu Ödemeden Alışveriş Yapabilir miyim? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Kredi Kartı Borcumu Ödemeden Alışveriş Yapabilir miyim?

Kredi Kartı Borcumu Ödemeden Alışveriş Yapabilir miyim?

Kredi Kartı Borcum Varken Harcama Yapabilir Miyim?

Kredi kartı kullanımı günlük hayatımızda bir ihtiyaç haline gelmiştir. Eskiden lüks olarak adlandırılsa da günümüzde her işimizi kredi kartı üzerinden yürütmekteyiz. Kredi kartını doğru kullandığımızda bize çok sayıda fayda sağlar ancak ülkemizde bilinçsiz olarak kart kullanımı çok yaygındır. Bir tane kredi kartı yeterli olurken 3-5 tane kredi kartı taşıyan insanlar vardır sürekli borç parayı borç parayla döndürerek düze çıkma çabası sonunda maddi sıkıntıları da beraberinde getirmektedir.

Son yıllarda kredi kartı kullanımı çok yaygınlaşmıştır eskiden kart almak için maddi durumunuzun çok iyi olması gerekiyordu şimdi ise talep edilmesi durumunda kısa sürede kart sahibi olabiliyorsunuz. Kredi kartı doğru kullanıldığında her işimizi görmektedir. Alışveriş, ödemeler, faturalar, harçların yatırılması özellikle son zamanlarda internet üzerinden yapılan harcamaları ödeme de kartın önemi çok artmıştır. Artık oturduğumuz yerden hiç zaman kaybı yaşamadan çoğu ödememizi yapabilmekteyiz. Kredi kartı kullanan ülkelere baktığımızda Türkiye ilk sıralarda yer almaktadır herkeste en az bir kart olduğunu görürsünüz burada sıkıntı kartın hiç ödenmeyecek gibi harcanmasıdır. Kredi kartımız varsa bunu gelir durumumuza göre düzenlemeliyiz taksitlendirme yaparken ödeyebileceğimiz kadar taksite böldürmek çok önemlidir. Kredi kart borçlarını ödemediniz zaman bir takım sıkıntılarla karşı karşıya geliriz. Bu konularda bankaların yasal mevzuatları vardır kart borcunuzu ödemediğinizde belli bir süre sonra hakkınızda yasal süreç başlatılır. Yasal süreç başlatılmadıysa ve kredi kartınızda yeterli limit varsa harcamalarınıza devam edebilirsiniz ancak bu durum sizi daha da sıkıntıya sokabilir. Borç ödememe durumunuz devam ederse banka kredi kartınızı kullanıma kapatır ve avukatlar aracılığıyla hakkınızda yasal işlem başlatılır. Yasal işlem sonrasında gelirinize el konulur ya da hakkınızda haciz işlemi başlatılır.

Bu durumların çok yakından takip edilmesi gerekir ve bankayla anlaşma yoluna gidilmelidir. Kredi kartıyla ilgili yasal bir durum yaşamanız halinde bu kredi notunuzu da olumsuz olarak etkilemektedir ileride kredi talebinde bulunduğunuzda olumsuz bir karşılık alabilirsiniz. Kredi kartınızın kapatılması sonrasında yeniden talep ettiğinizde ne kredi kartı alabilirsiniz ne de kredi bu yüzde düzenli ödeme yapmaya özen gösterilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Yasal Takip Kayıtları Ne Zaman Silinir? başlıklı makalemizde kara liste, yasal takip ve Yasal Takip Kayıtları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık