Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Kredi Kartı Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

Kredi kartı doğru ve planlı bir şekilde kullanıldığı taktirde müşteriler için son derece avantajlı bir araç olmaktadır. Fakat birçok kredi kullanıcısı kredi kartlarını yanlış kullandıklarından dolayı borç dünyasına giriş yapmak zorunda kalıyorlar. Bu durumun en büyük etkisi de kullanıcıların aylık gelirlerine bağlı kalmaksızın harcama yapmalarıdır. Gereksiz ve ekstra yapılan harcamalarla birlikte kredi kartlarının asgari ödeme tutarları aşırı derece yükselmektedir.

Eğer ki kredi kartlarının taksitlerini ödemeyecek bir vaziyete gelirseniz bu durumda bankanıza başvurarak kredi kartı borcu yapılandırma talebinde bulunmalısınız. Bankanız size 72 aya kadar varan vade seçenekleri ile kredi kartı borcu yapılandırma teklifi sunacaktır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri bankalar tarafından yapılmaktadır. Kredi kartınız hangi bankaya ait ise o banka ile görüşüp borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Peki bu kredi kartı borcu nasıl yapılandırılıyor diye soruyorsanız size şöyle açıklayabiliriz:

  • Kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri, kredi kartının o ana kadar oluşmuş olan anapara borcu, faizi ve o güne kadar oluşan bütün masraflardan oluşmaktadır.
  • Eğer ki kredi kartı borcunu ilerleyen bir dönemde peşin olarak ödeme talebinde bulunursanız banka sizden birçok masrafı kesecek ve daha uygun faiz oranı ile ödeme yapmanız konusunda yardımcı olacaktır.
  • Bankaların kredi kartı borcu yapılandırma teklifleri genelde eğer ki borcunuz düşük bir meblağ ise örneğin 3000 TL’nin altı gibi, anaparanın daha altında olmaz.
  • Düşük meblağlı borçlara genelde 12 taksit imkânı verilir. Fakat müşteriler 24 aya kadar bu taksit vadelerini artırabilirler.
  • Daha yüksek meblağa sahip borçlar ise 72 aya kadar vade ile teklif edilmektedir.

Bankanızdan size sunduğu teklifi kabul etmeniz halinde kredi kartı borcunuz yapılandırılmış oluyor ve daha rahat bir şekilde ödeme işlemleriniz yapıyorsunuz.

Kredi Kartı Borcu Yeniden Yapılandırma İşlemi

Kredi kartınızın borcunu yapılandırdıktan sonra bankanız kampanya başlatıp daha uygun faiz oranı ile yapılandırma başladığını duyurabilir. Bu tür durumlarda genelde daha önce yapılandırma işlemi yapan müşterilere yeniden yapılandırma işlemi yapılmıyor. Fakat bazı bankalar müşterilerine bazı masraflar karşılığında yeni faiz oranı üzerinden kredi kartı borcu yeniden yapılandırma işlemi gerçekleştiriyor.

Kredi Kartı Borcu Başka Hangi Yöntemlerle Yapılandırılır?

Kredi kartı borcunu yapılandırmanın diğer bir yöntemi ise en uygun faiz oranına sahip banka üzerinden ihtiyaç kredisi çekmektir. Piyasa araştırması yaparak bankaların ihtiyaç kredileri faiz oranları hakkında bilgi alabilir ve size uygun olan banka ile görüşme talebinde bulunabilirsiniz. Görüşme esnasında durumunuzu anlatabilir ve bankadan teklif alabilirsiniz. Size uygun vade seçeceği ile birlikte o bankadan kredinizi çekebilir, kredi kartınızın borcunu nakit olarak tek hamlede kapatabilirsiniz.

Kredi kartınızın borcunu öderken kredi kartının bankasından yapılandırma işleminin mi yoksa ihtiyaç kredisi çekip tek hamlede kapatmanın mı daha uygun olduğunu ufak hesaplama işlemleri ile belirleyebilirsiniz. Hangi durumda daha az ödeme yapıyorsanız o yöntemi seçip ödeme işlemini yapabilirsiniz.