Kredi Kartı Borcu Yapılandırma | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiş bir icattır. Artık insanlar nakit kullanımını minimize etmiş ve yerlerine bir çok kredi kartı taşıma yolunu seçmişlerdir. Aslında bunun en büyük sebebi taşıma ve kullanma kolaylığının yanında vadeli ve taksitli ödeme seçenekleri diye düşünüyorum. Tabi harcama sınırlarımızı iyi ayarlayamadığımız zamanlar oluyor ister istemez. Bunun sonucunda kredi kartımızın borçlarını yapılandırmamız gerekebilir. Yazımızda bu gibi durumlarda neler yapabiliriz onu anlatmaya çalışacağım.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Bu kelimeleri yan yana sık sık duyuyorsunuzdur. Peki bu kredi kartı borcu yapılandırması nedir? Kredi veya kredi kartınızın ödemelerini yapamadığınız zaman bildiğiniz üzere borçlarınıza faiz binecek ve daha fazla borç yani yeni borçlar oluşmaya başlayacaktır. Siz zaten olağan durumda borcunuzu ödeyemezken birde hiç harcama yapmadığınız halde oluşan faiz borçları ile karşı karşıya kalırsınız. İşte kredi kartı borcu yapılandırması bu yüzden var. Yani yapılacak yapılandırma ile yeni borçlar ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Asıl sorun sadece ödeme ile kalmıyor tabi.

Kredi kartı borçlarınızı yapılandırmazsanız karşınıza çıkacak ilk engellerden biri sicil bozukluğudur. Sicilinize işleyen bu kredi kartı ödeme sorunu veya miktarın hiçbir önemi yok ufak bir kredi ödemesinde de ödeyemediğiniz ve yapılandırmadığınız zaman yine sicilinize bu not düşülür. Bu da kredi notunuzu etkileyecektir. Zaten bu sicilinizde yer alan leke sizin daha ileriki dönemde istediğiniz bir araç, ev veya ihtiyaç kredisi taleplerinizde karşınıza olumsuz sonuç olarak çıkar. İşte bu yüzden yapılandırma gelecek dönemler için çok önemlidir.

Bankalar genelde müşterileri ile ilk aşamada görüşmek isterler. Bu borçları ödemeniz için sizinle 3 aylık yani 90 günlük bir süreç olarak görüşürler. Bu süreçte sizinle anlaşıp borçları kapatmayı amaçlarlar. Bu süreç idari olarak takip sürecidir. Bu 3 aylık süre içinde eğer ki bir sonuç ortaya çıkmaz ise o zaman hukuki takip denilen süreç başlar. Bu bankanın da sizin de istemeyeceğiniz bir süreçtir. Çünkü bu hem sizin için hem de banka için masraflı bir dönem olur. Fakat genellikle bankalar haklı bulunur ve masraflarda borçluya yani size kalır.

Yasal süreç içerisinde borçlarınızı yapılandırmaz ve ödemezseniz bunun sonucu maalesef çok üzücü ama icraya kadar gitmektedir. Bu yüzden aslında ilk aşama olan yapılandırmayı seçerek bankalar ile işimizi halletmeyi denemeliyiz. Hukuki süreç başlamadan halledebilirsek ne ala. Yoksa sonuç daha kötü oluyor. Sizlerin ayrıca bilgi almak istediğiniz bir şey var ise yorum alanını kullanabilirsiniz. Umarım yazıda bahsettiğimiz kötü durumlar ile kimse karşı karşıya kalmaz diyerek yazımı sonlandırıyorum.Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde Akbank Kredi Kartı, akbank kredi kartı başvurusu ve Akbank Kredi Kartı başvurusu sonucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık