Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Kredi Kartı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi kartı günlük kullanımda oldukça kullanışlı bir alışveriş aracıdır. Fakat bildiğiniz üzere bir çok banka ve sayısız kredi kartı kampanyası mevcut. Bunlar arasında seçim yaparken sizler ne tür kriterler koyuyorsunuz bilmiyoruz. Ama bu seçim için oluşturulması gereken bir çok kriter olduğu kesin. Kredi kartı alırken dikkat edilmesi gereken hususları kısa kısa sizlere anlatalım dilerseniz. Öncelikle bu hususları anlatmadan kısa bir not düşmekte fayda var. Kesinlikle kredi kartları bilinçli şekilde kullanılmalıdır. Aksi taktirde borç sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlk kural şudur ; Bir kredi kartına ihtiyacım var mı?

Kendinize bu soru sormadan kredi kartı başvurusu yapmayın derim. Çünkü görüyoruz ve duyuyoruz, 2-3 farklı bankadan 6-7 kredi kartı tipini beraber kullanan kişiler çok fazla. Ve bakıldığı zaman bu kartların limitinden tutun, faiz oranlarına kadar bir çok özelliği aynı durumda olan kartlar. Yani gereksiz yere kart çıkarttırmak sizi uçuruma götürecektir.

Hangi bankadan kredi kartı alınır?

Genellikle sitemizde ki ziyaretçilerin de bir çoğu mutlaka bu hataya düşüyordur. Bir bankanın hizmetlerinden faydalananlar gidip o bankadan kredi kartı almayı tercih ederler. Fakat mesela mevduat hesabı için kullandığınız bankanın oranları sizin için uygundur. Ama incelerseniz kredi kartı faiz oranları belki de size uygun değildir. Ama bunu çoğu zaman gözardı edip, her zaman çalıştığımız banka diye aynı bankadan kredi kartı başvurusu yaparız. Bu banka ile çalışmak zorunda hissi bizi aslında daha uygun bir kart sahibi olmaktan uzaklaştırıyor. Buna dikkat edip duygusal yaklaşmaktan vazgeçiniz.

Kredi kartı aidat ücretlerine dikkat edin;

Seçtiğiniz kredi kartının bir de yıllık olarak ödemeniz gereken aidat tutarı olacaktır. Bu miktarı incelemeniz de fayda var. Daha uygun bir kart seçimi için dikkat etmeniz gereken hususlardan biride budur. Yeni yapılan bir kaç düzenleme ile bankaların ücretsiz hizmet verme zorunluluğu olan kartlar da vardır. Bunları araştırmakta fayda var.

Limit seçimine özen gösterin

Alacağınız kredi kartı limiti sizin ihtiyaçlarınıza ve ödeme durumunuza kesinlikle uygun olsun. Aslında en önemli kurallardan biri budur. Kartınız ne sizin ihtiyaçlarınızdan daha düşük limitte olsun, ne de çok fazla ödemekte zorlanacağınız bir miktarda olsun. Bunun dengesini aylık yapabileceğiniz ödeme tutarı ile hesaplama yapın.

Aylık faiz oranları

Faiz oranı dediğimiz de genelde gecikme faizi olarak anlaşılır. Fakat bu sadece seçeneklerin 1 tanesidir. Bunun yanında alışverişlerde ki oranlar ile nakit avans faiz oranı da önemlidir. Tümüne dikkat edip uygun bir olanı seçiniz.

Kullanım miktarı yüksek olan kart tiplerini seçin

Genelde fazlasıyla kullanımı yaygın olan kartları seçebilirsiniz. Eğer faiz oranlarını ve kart aidatını göz önünde tutup bir kart seçmişseniz, bu kartın yaygın olmasına ve çeşitli kampanyalara yer verip vermemesine dikkat edin. Hem faiz ve aidat ödeyip hemde armağansız bir kartı neden seçeyim ki. Kampanyası bol ödüllü kartı kullanmak varken elbette onu tercih ederim.

Ekstra özellikler var mı inceleyin

Bu konuda bir örnek verelim. Çok fazla seyahat eden biri için her alışverişte puan kazanıp, ücretsiz uçak bileti alma fırsatı sunan bir kart oldukça işe yarar bir seçim olacaktır. Ya da benzin istasyonunda puan biriktiren bir kart ile aracına ücretsiz yakıt almak elbette iyi bir seçim olacaktır.

Sizler için yukarıda bir çok kart seçim kriterine yer verdim. Bunlar üzerinde tabi ki hepsinin bir arada olduğu bir kart bulmak pek mümkün değil. O yüzden bunların hepsini bir arada nereden bulayım diyenler olacaktır. Bu hususlardan sizin için en uygun olan 3 tanesini seçip araştırırsanız illa ki aynısını bulamazsanız da yakın bir kart bulabilirsiniz. Sorularınız var ise bize yorum alanından ulabilirsiniz.Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı Başvuru Sonucu Öğrenme başlıklı makalemizde Akbank Kredi Kartı, akbank kredi kartı başvurusu ve Akbank Kredi Kartı başvurusu sonucu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık