Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır?

Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır?

Ekim 2014 tarihine kadar birçok vatandaş tarafından büyük tepkiler çeken kredi kartı aidatı artık sorun olmaktan çıktı. Devlet tarafından çıkarılan yönetmelikle birlikte Ekim 2014’den önce kredi kartı aidatı ödeyen vatandaşlara bankaların geri ödeme yapması konusunda talimat verildi. Böylelikle vatandaşlar şimdiye kadar ödedikleri ücretleri alma hakkına sahip oldu. Peki kredi kartı aidat iadesi nasıl alınır diye soruyorsanız sizler için hazırladığımız bu içeriği okumanızı tavsiye ederiz.

Çıkarılan yönetmelik her ne kadar bankaların geri ödeme yapması konusunda talimat verse de mahkemeler Ekim 2014 tarihinden önce ödenen kart aidatı konusunda bankaları haklı göstermektedir. Talimatın zorunlu bir hale geçmesi için mahkemelerin daha önceki yönetmeliği iptal etmesi gerekiyor. Fakat daha önceki davalara göre bu durumun yaşanma ihtimali oldukça zayıf gibi duruyor. Bu yüzden bankaların bazıları kredi kartı aidat iadesi yapmazken, bazıları ise iadeleri öteleme, puana çevirme gibi yöntemler aracılığı ile müşterisine geri ödeme yapmaktadır. Bazı bankalar ise müşteri inisiyatifini düşünerek direk olarak nakit ödeme yapmaktadır.

Yönetmelikle Birlikte Aidat Ücreti Olmayan Kredi Kartları Geldi

Yeni yönetmeliğe göre şu an da uygulanması zorunlu olan kredi kartı aidatı konusunda bazı durumlar da söz konusu. Bunları şu başlıklar altında listelememiz mümkün:

  • Bankaların kredi kartı seçeneklerinde en az bir tane aidat ödemesi olmayan kredi kartı bulundurması gerekiyor.
  • Daha önce aidata sahip bir kredi kartı almış ve kullanıyorsanız bunu aidat ödemesi bulunmayan bir kredi kartı ile değiştirme hakkına sahipsiniz.

Daha Önce Ödenen Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı için bankanıza kredi kartı aidatı adı altında bir ödeme yaptıysanız bunu bankanıza yazılı dilekçe ile bildirip geri ödeme talep edebilirsiniz. Fakat büyük bir olasılıkla dilekçeniz ret edilecektir. Ödeme yapılmayacaktır. Bu durumun hemen ardından tüketici hakem heyetlerine bizzat başvurarak sonuçlandırılmasını beklemensiniz.

Aidat Ödemesi Olmayan Kredi Kartları

Ekim 2014 tarihinde çıkarılan yönetmelikle birlikte her bankanın artık aidat ödemesi olmayan kredi kartı seçeneğine sahip olması gerekiyor. Bu kartı diğer kartlar gibi müşteriye sunması ve tanıtması gerekiyor. Fakat bu kartların taksit yapabilme, puan kullanabilme gibi özelliklerinin olması tamamen bankanın inisiyatifine kalmış bir durum.

Aidatı olmayan kredi kartları listesinde yer alan kartlardan kendinize uygun gördüğünüzü alarak kullanabilirsiniz:

  • Yapı Kredi Word Eko: Taksit imkânı ve diğer kartlarda olan Word Puan özelliği bulunmaktadır.
  • Odeabank Bank’O Card: Nakit avans, taksitli avans gibi özelliklere sahiptir.
  • Garanti Flexi Bonus: Taksit ve Flexi Puan imkânı vardır.
  • Finansbank Fix Card: Taksit imkânı mevcuttur. Fakat ilk kart alımında bir ücret alınmaktadır.
  • Akbank Free; Taksit ve nakit avans imkânı mevcuttur.
  • HSBC Konsept: Taksit ve Advantage Puan özelliği mevcuttur.
  • ING Pegasus Plus: Bu kart sayesinde uçuşlarınızda %2 puan kazanabilirsiniz.
  • İş Bankası Maximum: Taksit imkânı mevcuttur. Ayrıca Maximum kampanyalarına katılma özelliği vardır.