Kredi ile Ev Almak Ne Kadar Mantıklı?

Konut kredisi almak için son zamanlarda oldukça fazla detayları bilmek gerekmektedir. Kimi insanlar konut kredisi çekerek ev almanın çok kötü bir durum olduğunu söyleseler de kimi insanlar da bu durumu biraz daha yumuşatarak aylık kira ödemek yerine krediyi ödemenin çok mantıklı olduğunu söylemektedir. Bizde bu konuda görüşümüzü belirtmek için kredi ile ev almayı inceledik.

Kredi ile Konut Almak Doğru mu?

Aslında büyük semtlerde yaşayan insanların aylık belirli miktarda kira ödemek yerine o kira bedelinin üstüne biraz daha uygun şartları sağlayıp kredi çekmeleri onların yararına olan bir durum olacaktır. Kira ödemek yerine uygun şartlar ile kredi çekip ev sahibi olmak olası bir ihtimaldir.

Kredi çekebilmek için aylık gelir düzeylerinin çok iyi olması ve kredi çekecek olan kişinin daha önceden herhangi bir banka ile olumsuz bir koşul ile karşılaşmamış olması gerekmektedir. Bundan dolayı da kredi çekmek için bankanın istediği koşulların hepsini sağlamak gerekir.

Koşulların en önemlisi ise tabi ki alınacak evin toplam tutarı ve sizin kredi çekerken belirli bir miktarda peşinat bulundurmanız gerekmektedir. Bu peşinat ise alacağınız evin yüzde 20 kısmını oluşturmak zorundadır. Peşinat olmaz ise evinizi alamazsınız. Ayrıca yüzde 80 olan kısmı da kredi çekerek karşılar iseniz aylık ödeme miktarı da sizin için önemli bir husustur. Ev kredisi alırken bir de bankaların kredi faiz oranlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bankaların bu tür kredi faiz oranlarının düşük olması sizin aylık ödeme miktarınıza etki edecektir. Aylık ödeme miktarınızın çok az olması bir o kadar önemlidir. Sizlere bu konuda bir örnek verelim;

                Türü: X Bankası konut kredisi

Tutarı: 100,000 TL

Vade: 120 Ay

Kredi kesintisi: 1,033 TL ( bu kesintilerin içinde tahsis ücreti: 500,00 TL – taşınır ve taşınmaz rehin tesis – 118 TL ekspertiz ücreti – 415 TL )

Geri ödenen tutar (Faiz İle Birlikte) : 168.028,8 TL

Aylık Taksit Tutarı: 1400,24 TL

Faiz Oranı: 0,97 %

Yukarıda x bankadan konut kredisi aldık. Bu konut kredisinde yükleneceğiniz miktarlar yukarıda yazmaktadır.