Kredi Erken Kapatma ve Ceza Hesaplama | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Kredi Erken Kapatma ve Ceza Hesaplama

Kredi Erken Kapatma Hesaplama Nasıl Yapılır? 

Bu yazıda ki konumuz başlıkta da gördüğünüz üzere, almış olduğunuz krediyi vadesinden daha erken bir sürede kapatma işlemi üzerine. Bu durumda kredi erken kapatma hesaplaması ve cezası konusunda bilgimizin yettiğince size yazmaya çalışacağım.

Öncelikle sizlerle krediyi erken kapatmanın cezası nedir ve nasıl hesaplanır? Bunu konuşalım. Bildiğiniz gibi bankalar size belli bir vade üzerinden faiz ile kredi veriyor. Bu vade sürecinde sizden ana para üzerine faiz miktarını yükleyip kar elde ediyor. Tabi siz vade dolmadan borcu kapattığınızda banka karı düşüyor ve zarar etmiş gibi oluyor. Hatta bankalar sırf bu nedenle ilk başlarda ödemelerde ana para oranı düşük olarak taksitlendirir, faiz miktarı yüksek olur. Yani ilk aylarda ödediğiniz faiz miktarı sonraki aylara göre yüksektir. Git gide düşer ve ana parayı yani ana borcu ödemeye başlarsınız. İş böyle olunca, sizler erken kapattığınız da banka zarar etmek istemediği için sizinle yaptığı o uzunca sözleşmelere bu konu ile ilgili maddeler ekler. Yani belli yüzdeler ile erken kapatmanın cezasını sözleşmede belirtir. Bu her banka ve her kredide farklılık gösterebilir. O yüzden burada size oran vermiyor, sadece işin mantığını aktarmaya çalışıyorum. Sizin çektiğiniz kredinin cezasını öğrenmeniz için en doğru yer müşteri temsilciniz olacaktır. Genellikle sözleşmeler de yazan erken kapatma cezası eskiden %2 olarak belirlenirdi. Daha sonra yasa değişikliği ortaya çıktı ve buna vadeye göre değişim gösteren bir ayarlama yapıldı. Yani yeni düzenleme ile artık 36 ve altı vadeden önce kapatılan kredinin cezası %1’e indirildi. Artık 36 ayı geçen durumlarda %2 ceza miktarı olarak yansıtılacaktır. Yine de siz imzaladığınız sözleşmeden bilginin en doğrusunu alabilirsiniz.

Hesaplamaları ise yine bankanız ile görüşerek yapınız. Çünkü kafadan yapılan hesaplar bazen yanlış çıkabiliyor ve daha sonrasında sorunlar doğabiliyor. Ayrıca erken ödeme hesaplaması yaparken dikkat etmeniz gereken hususların başında, son ödemeyi yaptığınız tarih geliyor. Buna göre bir hesaplama alınacaktır. Erken ödeme cezasını ödemezsem sorun doğurur mu? Bu sorunun yanıtı elbette sorun doğurur, hem de zamanını geciktirdikçe katlanan bir sorun olur. Çünkü bu tip cezalarda sürekli olarak ana ceza miktarına günlük olarak faiz uygulanır ve ceza sürekli olarak katlanmaya ve artmaya devam eder. Bu da gün geçtikçe sizin borcu ödemenizi daha güç hale getirebilir. Sonu ise icra ile sonuçlanma riski taşır. Bu yüzden dikkat etmenizde fayda var.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık