Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu?

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu

Ülkemizde onlarca banka bulunmaktadır. Bankalar sürekli olarak çıkardıkları kredi reklamı ve tanıtımı ile müşterilerine kredi vermeyi amaçlamaktadır. Müşteri kredi almak için bankaya gittiğinde dosya masrafı ücreti, hayat sigortası ücreti gibi ekstra bedeller ile karşılaşmaktadır. İtiraz edildiği taktirde ise banka yetkilileri hayat sigortası olmadan kredi imkanından herhangi bir müşterinin yararlanamayacağını söylemekteler. Peki kredi almadan önce hayat sigortası yaptırmak bir zorunluluk mudur, yoksa değil midir?

Bankalar Müşterilerinden Hayat Sigortası İstiyor

Bankalar müşterilerine hangi kredi türünden bir kredi verirse versen sigorta poliçesi yaptırmaktadır. Böylelikle olası durumlara karşı önlem almaktadır. Zira müşteri herhangi bir durumda kredisini geri ödeyemezse banka bu parayı garanti almaktadır. Dileyelim ki siz konut almak istiyorsunuz ve yeterli bir meblağa sahip değilsiniz. Kredi çekmek için bankanıza başvurdunuz. Onayı aldıktan sonra banka sizden DASK veyahut ta hayat sigortası isteyecektir. Böylelikle banka sizin hayatınızı kaybetmeniz halinde parasını sigorta şirketi aracılığı ile alabilecektir.

Müşteri İstediği Sigorta Şirketinden Hayat Sigortası Yaptırabilir

Bankalar kredi çekiminde bulunan müşterilerinden hayat sigortası istemekte. Bu sigortayı banka kendisi yapmamaktadır. Çünkü böyle bir yetkiye sahip değildir. Bankanın anlaşmış olduğu sigorta şirketleri aracılığı ile bu işlemler gerçekleşmektedir. Yani banka bu konuda müşteri ile sigorta şirketi arasında aracı konumdadır. Oysa ki müşteriler bankaların belirlediği sigorta şirketinden sigorta işlemlerini yaptırmaları ve poliçeyi kabul etme zorunluluğu yoktur. Müşteri istediği şirketten poliçesini yaptırabilir.

Hayat Sigortası Zorunlu Değil Fakat Büyük Bir Avantaj

Gelelim asıl sorumuza. Kredi çekerken hayat sigortası yapmak zorunlu mu? Böyle bir zorunluluk ekonomi hukukunda yer almamaktadır. Yani kredi çekmek isteyen müşteri herhangi bir hayat sigortası yaptırma zorunluluğunda değildir. Müşteri bankasından böyle bir zorunluluk olduğu hakkında bir bildiri alırsa dilekçe yazarak itiraz edebilir. Bu itirazdan sonuç alamaz ise Tüketici Hakları Hakem Heyeti ile iletişime geçerek konuyu çözüme kavuşturma hakkına sahiptir. Fakat şu asla unutulmamalıdır ki hayat sigortası, sigorta çeken kişiye ve ailesine olası durumlara karşı büyük bir avantaj sunmaktadır.

Alınan Kredi Vadesinden Önce Kapatılırsa Ödenen Hayat Sigortası Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Bankadan aldığınız krediyi vadesinden daha önce bir tarihte erkenden kapatmanız halinde banka ve sigorta şirketine başvurarak ödemiş olduğunuz hayat sigortası ücretini geri iade olarak alabilirsiniz. Fakat ödediğiniz ücretin tamamını geri alma gibi bir lükse sahip değilsiniz. Vade süresi ile oranlanıp sigortalı kaldığınız süreye göre bir miktar ücret kesintisi yapılmaktadır. Hayat sigortası ücretini nasıl geri alabilirim diye soran müşteriler şu adımları izlemeleri yeterli olacaktır:

  • Eğer ki hayat sigortasını kendi seçmiş olduğunuz sigorta şirketi aracılığı ile yapmış iseniz ilk olarak şirkete yazılı dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.
  • Banka tarafından belirlenen sigorta şirketi ile hayat sigortanızı yaptıysanız bizzat bankanıza başvurmanız halinde banka size yardımcı olacaktır. Yine de sigorta şirketine sizin dilekçe yazarak başvurma hakkına sahipsiniz.
  • Yazılı dilekçe ile başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa ilçe kaymakamlığına başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Kaymakamlığa başvurmadan direk olarak Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne başvurma hakkına da sahipsiniz. THHK ile iletişime geçip durumu izah etmeniz halinde resmi işlemler başlatılıp bankanız ve sigorta şirkteniz ile iletişime geçilecektir. Ödemenin neden yapılmadığına dair bilgiler alınacaktır. Ardından herhangi olumsuz bir durum yok ise sigorta ücretininiz geri ödenmesi için talimat verilecektir.