Kredi Notum Kaç Olmalı? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Kredi Çekecekler Notunuz Önemli

Kredi Çekecekler Notunuz Önemli

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim

Banklar, ürün ve hizmetlerini kullandırırken kişi ve kurumların kredi notlarına göre onay vermektedir. Kredi notu düşük olanlar bankaların kredi, kredi kartı, ek hesap, çek, teminat mektubu gibi hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Peki, banka ürün ve hizmetlerini sorun yaşamadan kullanabilmemiz için Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi Notu Nedir?

Öncelikle kredi notunu basit bir ifadeyle sizlerle paylaşalım. Kişi ve kurumların bankalardan kullanmış olduğu tüm banka ürün ve hizmetlerinde ki performanslarına göre belirlenen finans karnesi olarak adlandırabiliriz. Biraz daha sadeleştirirsek kullanılan kredilerin zamanında ödenmesi, kredi kartlarının zamanında ve dönem borcunun tamamının veya asgarisinin ödenmesi, banka borcundan dolayı yasal takibe düşmek gibi olumlu ve olumsuz tüm finansal işlemler kredi notunu belirler.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan bankalar, müşterilerinin yapmış olduğu tüm bankacılık işlemlerini, ödemeleri, gecikmeleri, yasal takibe düşmeleri gibi tüm işlemleri belli dönemlerde Kredi Kayıt Bürosuna gönderir. Kredi Kayıt Bürosu da bankaların göndermiş olduğu verilere dayanarak tüketicinin finansal performanslarına göre kredi notunu belirler ve geliştirmiş oldukları Findeks adı verilen sanal platforma yüklerler. Böylece bankalar, ürün ve hizmetlerini kullanmak isteyen müşterileri kredi notlarını Findeks sayesinde öğrenirler ve müşterilerinin ürün ve hizmetlerini kullanıp kullanmayacağını belirlerler. Size küçük bir örnek verelim. Diyelim ki cep telefonundan veya internet bankacılığından başvurmuş olduğunuz kredi başvurularında ”Başvurunuz alınmıştır. En kısa sürede size bilgi verilecektir” uyarısı alırsınız. İşte bu en kısa süre dediğimiz zaman zarfında kredi başvurusu yapanların Findeks üzerinden kredi notu sorgulanmaktadır. Eğer ki kredi notu kredi kullanmaya elverişliyse ”Kredi başvurunuz onaylanmıştır” veya kredi notunuz düşükse ”Kredi başvurunuz onaylanmamıştır” cevabı gönderilir.

Kredi Notu Derecelendirmeleri ve Renk Aralıkları

Gelelim konumuzun en can alıcı yerine. Kredi notları belirlenirken hangi dereceler kullanılmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu, kredi notlarını derecelendirirken;

             Kredi Notu          Güven Derecesi           Renk Aralığı
0-799             Çok Riskli                  Kırmızı
800-1299            Orta Riskli                   Turuncu
1300-1499              Az Riskli                    Sarı
1500-1699                     İyi              Açık yeşil
1700-1900                Çok İyi              Koyu yeşil

 

tablosunu kullanırlar. Bu tabloya göre;

Kırmızı renkte olanlar, 0-799 kredi notu aralığındadır ve bankalar için en riskli müşteri tipidir. Banka ürün ve hizmetlerini bu renge giren müşterilerine kullandırmazlar.

Turuncu renkte olanlar, 800-1299 kredi notu aralığındadır ve bankalar için orta riskli müşteri tipidir. Her ne kadar kırımız renge göre daha iyi olsa da yine de bankalar için riskli müşteri tipidir ve bankalar kolay kolay ürün ve hizmetlerini kullandırtmazlar.

Sarı renkte olanlar, 1300-1499 kredi notu aralığındadır ve bankalar için az riskli müşteri tipidir. Bankaların karar vermekte en zorlandığı müşteri tipi diyebiliriz. Genellikle küçük miktarlı kredilere onay verirler. Bankalar gerektiğinde bu müşterilerinden kefil de talep edebilirler.

Açık Yeşil renkte olanlar, 1500-1699 kredi notu aralığındadır ve bankalar için iyi müşteri tipidir. Bankalar ürün ve hizmetlerini kullandırırken sorun çıkarmadan hizmet verdikleri müşteri tipleridir.

Koyu Yeşil renkte olanlar,  1700-1900 kredi notu aralığındadır ve bankalar için iyi müşteri tipidir. Bankalar için VIP müşteri desek yalan olmaz. Bankaların en sevdiği ve güvendiği müşteri tipleridir. Banka ürün ve hizmetlerini sonuna kadar kullanabilecek müşteri tipleridir.

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Tablo ve bilgilerden sonra konumuzun başlığı olan Kredi Notum Kaç Olmalı?Sorusuna diyebiliriz ki banka ürün ve hizmetlerini hiç bir sorun yaşamadan kullanabilmek için kredi notunun 1500 ve üstü olması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notum Türkiye Ortalaması Altında başlıklı makalemizde Kredi Notu Neden Düşer? ve kredi notu yükseltme yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık