Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Tüm nakit ihtiyaçlarımız için başvurduğumuz bankalar, bazı durumlarda kredi talebimizi kabul etmezler. Peki, kredi başvurusu neden reddedilir? Bu yazımızda kredi başvurusunun kabul edilmeme sebepleri ilgili paylaşımda bulunacağız.

Kredi Başvurusunun Kabul Edilmediği Nedenler

Kredi başvurusunda reddedilmenin en önemli gerekçelerinden birisi düşük kredi notudur. Tüm bankaların ortak bir havuzunda tutulan ve bankalarla kişinin arasında yaşanan ilişkilerin puanlandığı kredi notu, belirli bir değerin altında ise hiçbir banka kredi isteğine olumlu cevap vermeyecektir. Kredi notunun yüksek olması da kredi alma ihtimalini oldukça yükseltecektir. Eğer kişi bankalara olan borçlarını geciktirmeden, günü gününe ve eksiksiz olarak tam ödediyse; taksitleri de yine aynı şekilde gecikmeye bırakmadan yatırdıysa kredi notu yüksek olacaktır.

Kişinin kredi başvurusu neden reddedilir sorusunun bir diğer cevabı da bankalarla daha önce hiçbir ilişkisinin bulunmamasıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi burada da kredi notu giriyor devreye. Bankaya kredi için gidildiği zaman hiçbir geçmişin olmaması bankanın size güvenip güvenemeyeceğine dair bir bilgi veremeyecektir. Bu durumda bankalar risk almazlar ve size en azından bir kredi karı almanızı ve birkaç ay kullanarak düzenli ödeme yapmanızı tavsiye ederler.

Kredi başvurusu neden reddedilir sorusuna verilebilecek bir diğer cevap da kişinin sigortalı olarak çalıştığı sürenin yetersiz olmasıdır. Maaş bordrosu istenildiğinde mevcut iş yerinde en az 6 ay boyunca çalışmış olmanız şartı da aranmaktadır. Önceki iş yerlerinizdeki sigortalı olarak çalıştığınız sürelerden bağımsız olarak mevcut çalıştığınız yerdeki çalışma sürenize bakılır.

Kredi başvurusunun reddedilme nedenlerinden birisi de ödeme tutarınızın maaşına olan oranı ile uyumsuz çıkmasıdır. Kredi geri ödemelerinde taksit miktarı maaş miktarının % 70’ini geçemez. Böyle bir durumda talep edilen kredi ya reddedilir ya da taksit miktarı uygun seviyeye çekilerek verilecek olan kredi toplamı düşürülür.

Bir Cevap Yazın