Kredi Başvurularıma Ret Yanıt Alıyorum | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Kredi Başvurularıma Ret Yanıt Alıyorum

Kredi Başvurularıma Ret Yanıt Alıyorum

Sorumuz : Kredi Başvurularıma Ret Yanıt Alıyorum. Ne Yapmalıyım?

Soruyu yollayan ziyaretçi : Kazım A.

Cevap : Bankadan 20.000 TL kredi kullanmak ve çekeceğim krediyi de kendi maaşımı aldığım bankadan almak istiyorum. Aldığım maaş miktarım ise 1800 TL. Başvuru esnasında ise belgeli bir kefille başvuru yapacağım.  Fakat burada önemli olan konu gecikme yaşanmasından dolayı kredi notumun 1200 olması ve buna istinaden de başvuru yaptığım iki günde beş kez ret yanıtı aldım.  O Zaman başvurduğum rakam 30.000 TL idi şimdi bu rakamı 20.000 TL’ ye düşürerek maaş şubemden kredi alabilir miyim alamaz mıyım?

Öncelikli olarak merhaba diyerek başlamak istiyorum yanıtıma. Bankalardan kredi başvuruları esnasında her başvuruda sizin kredi notunun da düşeceğini unutmamalısınız bu nedenle de beş kez üst üste başvurmak yerine biraz beklemeniz daha uygun olacaktır.  Buna istinaden kredi kartı ödemelerinizi de birkaç ay da olsa düzenli bir şekilde yapıyor olmanız kredi skorunuzun da yükselmesine neden olacaktır. Kredi skorunuzun tekrar yükselmeye başladığı dönemlerde ihtiyaç kredisine başvuru yapmanız daha yararlı olacaktır.

KREDİ SKORUNUN YÜKSELMESİ

Bankadan kredi kullanmak önemli bir finansal konudur bu nedenle de bankaların kişileri takip edebilmeleri adına kredi skoru bilgileri esas alınır. Eğer ki sizin kredi skorunu da bankanın kendisinin belirlemiş olduğu rakamın altında kalıyorsa o zaman kredinizin reddedilmesi normaldir.  Türkiye’ de 9 bankanın birlikte kurmuş olduğu Kredi kayıt bürosu kişilerin finansal performanslarını kayıt altında tutar ve ihtiyaç durumunda bu bilgileri bankaya ulaştırır. Burada toplanan bilgiler istatistik modellemeler sonucunda kredi skoruna çevrilir ve kişilerin kredi notu ortaya çıkar.

Kredi notu genellikle ödemelerin gününden sonra yapılmasından ya da yapılamamasından kaynaklanır bu durumda skorun iyileştirilmesi için ödemelerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ödemeler bir süreliğine düzenli olarak yapıldığında kredi skoru da otomatik olarak yukarıya doğru yükselişe geçecektir. Bu dönemde yapılan başvurularda sizin gelirinizin de kredi çekmenize uygun olması durumunda banka tarafından bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak buradaki önemli olan noktalardan bir tanesi de sizin göstereceğiniz gelirinizin ihtiyaç duyduğunuz rakamlara karşılık gelebiliyor olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Senet Ne Zaman Protesto Olur? başlıklı makalemizde senedi ödemezsem ne olur, senet ve senet ne zaman protesto olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Ahmet k. dedi ki:

    Soruya cevap verdiğiniz için teşekkürler. Gayet açıklayıcı olmuş.

    1. admin dedi ki:

      Biz teşekkür ederiz, kafanıza takılan her soruyu bize sorabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık