Köye Geri Dönüş Projesi Başladı Devletten 30.000 ₺ Destek Kredisi

Devletten Çiftçilere Köye Dönüş Hibe Destekleri Başladı

Büyük şehirlerdeki nüfus yoğunluğunu azaltmak kırsal kesimlerde tarım ve hayvancılığı arttırmak amacı ile Devlet yepyeni bir proje geliştirdi. Köye dönüş projesi adı ile kamuoyuna duyurulan projede büyükşehirlerde köylerine dönerek belli meslek gruplarında faaliyet göstermekte olan yahut tarım ve hayvancılık alanında yeni bir iş kuran kişi ve ailelere 30.000 TL değerinde yardım yapılacak. İşte haberin detay

Üreten devlet sloganı ile harekete geçilen projede temel amaç tarım ve hayvancılık konusunda üreten bir devlet oluşturmak. Bu hibe desteğinden yararlana bilmek için şehirdeki yaşantısını bırakıp köyünüze geri dönmeniz gerekmiyor tarım ve hayvancılık dallarında iş kurmanız ve üretim yapmanız yeterli. Projede tek amaç tarım ve hayvancılık ile uğraşan kesimi güçlendirmek, tarım ve hayvancılığı arttırmak… Köye dönüş projesi yalnızca para hibesinden ibaret olmayıp tarım ve hayvancılık alanında iş kuracaklara faizsiz kredi, yol parası desteği, ertelemeli kredi gibi pek çok destek bulunmakta. Projeye Halk Bankası ve Ziraat Bankasının yanı sıra çok sayıda devlet kurumu da katılmakta olup üretimi güçlendirmek adına başarılı adımlar atılmaya çalışılmaktadır.

Köye Dönüş Hibe Projesinde Faaliyet Gösteren Devlet Kuruluşları

1-Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığı

2-Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu

3-KOSGEB

4-Ziraat Bankası

5-Halk Bankası

Köye Dönüş Projesinden KOSGEB ve Bankaların Faaliyetleri Nelerdir?

Köye dönüş projesinde yer almakta olan bu kuruluşların hibe ve kredi desteği konusunda faaliyetleri birbirinden çok farklıdır. Örneğin KOSGEB üzerinden hibe desteğinden yararlanmak istemekteyseniz KOSGEB kurslarına katılarak başarı ile eğitimleri tamamlamanız sertifika almanız gerekmektedir. Sertifika aldıktan sonra köye dönüş kredisi kapsamında bir iş planı hazırlamanız ve KOSGEB’e projeniz ile birlikte başvurarak hibe desteği talep etmeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası ve Halk bankası faizsiz, ödeme ertelemeli kredi desteği ile vatandaşlara yardımcı olmaktadır. Ziraat Bankası küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen çiftçilere kredi desteği vermektedir. Köye dönüş projesi kapsamında geliştirilen kredi kampanyasında, keçi koyun ve inek satın almak isteyen çiftçilerin kredi ödemeleri tam 7 yıl erteleniyor. Köye Dönüş projesinde Ziraat Bankasının 7 yıl ertelemeli hayvancılık kredisinden yararlanabilmek için ilk yapmanız gereken bulunduğunuz il ve ilçedeki tarım il müdürlüğüne başvurmaktır. Daha sonra dilediğiniz Ziraat Bankası şubesine başvurarak köye dönüş kredisi başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığının başlatmış olduğu Köye Dönüş Hibe projesi kapsamında Genç çiftçilere 30.000 TL hibede bulunmaya başlanıldı. Proje kapsamında Bakanlık anlaşmalı bankalar aracılığı ile genç çiftçilere 30.000 TL değerinde hibe, 100.000 değerinde de faizsiz kredi imkanı sağlıyor. Köye dönüş projesi şartları ise şu şekildedir:

1-Hibe desteğinden yalnızca genç çiftçiler yararlanabilmektedir. Hibeden yararlanmak için yaş sınırı 40 olarak belirlenmiştir. Hibeden yararlanmak isteyen genç çiftçiler içim minimum yaş sınırı ise 18 olarak ilan edilmiştir.

2-Hibeden yararlanan genç çiftçilerin hibe olarak aldıkları para ile tarım ve hayvancılık alanında iş kurmaları ve bu bedeli sermaye olarak kullanmaları gerekmektedir.

3- Köye dönüş hibe desteğinden yararlanmak olan kişilerin 01.01.2019 ile 31.12.2019 yılları arasında kırsal kesimde yaşamış olma şartı bulunmaktadır.

4-Türk Vatandaşı olmayan kişiler diğer şartlara sahip olsalar dahi hibe desteğinden yararlanamamaktadırlar.

5-01.01.2019 ile 31.12.2019 tarihleri arasında tüzel kişiliği olan ve nüfusu 20.000 kişinin altında bulunan bir yerleşim biriminde ikamet etmeleri gerekmektedir.

6-Hali hazırda örgün eğitime devam ediyor olmamak ve ücretli çalışıyor olmamakta aranan diğer şartlardandır.

Hibe desteğinden daha önce Bakanlığı herhangi bir desteği ve projesinden yararlanmamış çiftçilere öncelik verilmektedir. Başvurular sırasında gazilere, engelli ve şehit yakınlarına da öncelik tanınmaktadır. Böyle bir durum söz konusu ile tarafların bu hususu özellikle ilgili kuruma bildirmeleri gerekmektedir. Gıda, tarım ve hayvancılık il müdürlüklerinin öncelik sahibi vatandaşları araştırma yükümlülüğü bulunmamaktadır.

30.000 TL değerinde Hibeden Nasıl Yararlananabilirim?

Yukarıda bulunan şartların tamamını taşımanız durumunda ilçenizde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığının resmi web sitesi üzerinden ve Gıda Tarım ve hayvancılık bakanlığı ilçe müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Köye dönüş hibesi için İlçe müdürlüklerinde sizlerden talep edilecek evraklar şu şekildedir:

1-Okur-yazar olunduğuna dair evrak(diploma)

2-Ehliyet yahut nüfus cüzdanı fotokopisi

3-İkametgah belgesi

4-Son 1 Yıllık SGK kayıtları

5-Projeye katılmak için doldurmanız gereken talep formu

6-Proje şartlarına uyacağınız ve hibe desteğini için almış olduğunuz bedeli başka amaçlar için kullanmayacağınıza dair taahhüt formu

Köye Dönüş Projesi Kapsamında Hibe Desteği Alınabilecek İller Hangileridir?

Köye dönüş projesi hibe desteği kapsamında bakanlık ilçe ilçe bir liste yapmayı uygun bulmayarak yalnızca yaşanılacak yerleşim yerlerinin özelliklerini belirtmiştir. Hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçilerin tüzel kişiliği bulunan ve nüfusu 20.000 kişinin altında bulunan bir yerleşim biriminde ikamet etmeleri ve bu durumu resmi evraklar ile belgelemeleri gerekmektedir. Nüfusu 20.000 kişinin altında bulunan tüm kasaba, ilçe ve köyden yapılan hibe başvuruları kabul edilmektedir.

 Köye Dönüş Projesi Ne Zaman Hayata Geçti?

Köye dönüş hibe desteği ve kredilerinden çiftçiler ilk defa 2019 yılında yararlanmaya başladılar. 2019 yılında da devam etmekte olan projenin 2023 yılına kadar devam etmesi beklenmektedir.

Hibe Desteğinden Yararlananların İş Kurmaları İstenilen Faaliyet Grupları

Köye dönüş desteği 2019 yılında tam olarak 16.000 çiftçinin yüzünü güldürecek. Destekten faydalanmak isteyen çiftçilerin belli iş kollarında faaliyet göstermeleri istenmektedir. Bu projede tarım ve hayvancılığın güçlendirilmesi amaç edinirken belli iş kollarında üretimin arttırılmasına ağırlık verilmektedir. Çiftçilerin aldıkları hibe desteği ile faaliyet göstere bilecekleri iş kolları şu şekildedir:

1-İpek böceği üretimi

2-Arıcılık

3-Büyükbaş hayvancılığı(mandıracılık)

4-Koyun, keçi yetiştiriciliği

5-Tıbbi ve aromatik bitki tarımı

6-Kültür mantarı yetiştiriciliği

7-Örtü artı meyve ve sebze üretimi(seracılık)

8-Kümes hayvanları(tavukçuluk)

9-Süs bitkisi üretimi

Köye Dönüş Projesinde Yol Yardımı Desteği

Devlet köye dönüş yaparak orada çalışmak, üretime destek olmak isteyen vatandaşlara yol desteğinde de bulunmaktadır. Köye kesin olarak dönme kararı aldıysanız yol desteğinden yararlanmak için başvurmanız gereken birim İl ve ilçelerin Belediyelerinde bulunakta olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma kurumlarıdır. Bu birimlere başvurarak yol yardım paranızı beklemeden kolaylıkla alabilirsiniz.

Hayvancılıkta Artış Tarımdan Daha Fazla

2019 yılında hibe desteğinden tam olarak 15.000 çiftçi yararlanmıştır. Yoğun ilgi ve verim sebebi ile bu rakam 2019 yılında 16.000 kişiye çıkarılmıştır. Hibe desteğinden yararlanan kişilerin yüzde 75’i hayvancılık sektöründe yüzde 25’i ise tarım sektöründe faaliyet göstermektedir. 2019 yılında hibe programında yapılması planlanan bir takım değişiklikler bulunmaktadır. 2019 yılında hibe desteğinden yararlanan çiftçilere 30.000 TL destek nakit olarak verilmiştir. 2019 yılında hayvancılık sektöründe faaliyet göstermek isteyen çiftçilere çalışmak istedikleri hizmet gurubundan hayvan verilecektir. Tarım alanında faaliyet göstermek isteyen çiftçilerimize ise yardımlar nakit para olarak yapılacaktır. Hayvancılık alanında faaliyet göstermek isteyen çiftçiler Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından hayvanlar teslim edilecektir. Hayvanların bütün kontrolleri yapılmış olup verim bakımından son derece yüksek hayvanlardan hibe desteği yapılırken tercih edilmektedir. Hayvancılık ve seracılık ile uğraşan çiftçilerin tesisleri belli aralıklar ile kontrolden geçirilmekte Avrupa Birliği standartların da üretim yapılıp yapılmadığı kontrol edilmektedir.