KOSGEB’ten Bankalara Çağrı

Bilindiği KOSGEB, şartları uygun olan esnaflara 10 bin lira ile 50 bin lira arasında faizsiz kredi vermiş ve kazanan esnaflara SMS ve telefon yoluyla ulaşarak bilgi vermişti. Esnaf ise bu müjdeli haber sonrası KOSGEB müdürlüklerinden almış olduğu onay belgesi ile bankalara akın etmiş ancak bankalar, kredibilite raporları yüzünden kredi onayı almış binlerce esnafın talebini ret etmişti. Esnafların şikayetleri üzerine KOSGEB Başkanı Recep Biçer’, bankalara çağrıda bulunarak, başvuruda bulunan esnafların geri çevrilmemesini ve esnaflara değişik alternatifler sunarak kredi kullandırmalarını istedi.

Bankalar, Anapara Garantisi İçin Çok Temkinli Davranıyor

KOSGEB kredisi için esnafların akın ettiği bankalar, sicil affına rağmen esnafların kredibilite notundan dolayı taleplerini ret etmeye başladı. Bankalarda yaptıkları açıklamada, Hükumetin, kullandırılacak kredinin sadece faiz kısımına karıştığını, ana para ile ilgili risklere karışmadığını ve bankalar olarak da her türlü tedbiri almakla mükellef olduklarını belirtti. Bankalar, kredi onayı verdikleri esnaflardan da ana paranın garantisi için ipotek istemeye başladılar. İpotek veremeyen esnaflara da kredi onayı verilmiyor. Ayrıca ipotek veren esnaflar da vadesinin bitimine kadar bankaya verilen ipoteğin yıllık sigorta masraflarında esnaf tarafından karşılanacak olması da ayrıca bir masraf oluşturmaktadır.

Fazla Masraf Alan Bankalar Şikayet Edilebilecek

KOSGEB tarafından esnaflara 2.5 milyar liralık onay çıktı. Bankaların vereceği kredilerin faizleri de KOSGEB tarafından karşılanacak. Kullanılacak krediler 3 yıl içinde geri ödenecek. Kullanılacak krediler ile beraber piyasaya 11 milyar liralık sıcak para girişi olacak. Yine bankalar, onayı verdikleri esnaflardan kredi masrafı olarak sadece 100 lira alabilecekler. 100 liradan fazla masraf alan bankalar ise KOSGEB müdürlüklerine şikayet edilebilecek.

Olan Esnafa Oluyor

KOSGEB başkanı Recep Biçer ” Bankaların Anapara riski bankanın olmakla birlikte hem şubelerden hem de banka genel müdürlüklerinden kendilerine gelen KOBİ’lerimizi mümkün mertebe geri çevirmemelerini, ne olursa olsun krediden bir şekilde istifade etmeye yönelik alternatifler sunmalarını bekliyoruz.’ dedi. Ancak bu açıklamaya rağmen de bankaların kredibilite notundan dolayı riskli müşterilerine verilecek kredinin ana para riskinden dolayı kredi konusunda çok seçici davrandığını da unutmayalım. Kısaca diyebiliriz ki her iki tarafta kendi menfaatlerini düşündüğü için olan esnafa olmaktadır.