KOSGEB Başvurusu Yapmadan Evraklarınızı Kontrol Edin

İş yerlerine destek amaçlı verilen kredi türü olan Kosgeb kredisi, iş verenler için son derece önemli olan bir kredi türüdür. İşletmelerindeki ekonomik sıkıntıları olan bireylerin hızlıca yararlandığı kredi olan kosgeb kredisi, çalışanlarına daha iyi hizmet vermek ve ekonomik çıkarları dengelemek amacı ile tüketicilere sunulmaktadır. Uygun faiz oranları ve ödeme kolaylıkları ile bilinen Kosgeb, kredisine başvurmak için hemen tüm bankalar temin etmektedir. Ancak bu kredi içinde bankalar bir takım kosgeb belgeleri, kullanıcıdan talep etmektedir.

Kosgeb kredi başvurusu için gerekli evraklar

Diğer tüm kredilerde olduğu gibi bu kredi türünden de bankalar belge istemektedirler. Bu yüzden bizde sizler için bu belgelerin neler olduklarını araştırıp, konuya ekledik.

* Öncelikle Kosgeb veri tabanına kayıtlı olmalı ( www.kosgeb.gov.tr ) adresinden kayıt yapılabilir.
* Gerçek kişiler (esnaf ve sanatkarlar) ise TESK’e bağlı  Esnaf Odası Kayıt Belgesi ile TESK onaylı Kapasite Raporu,

  • ·         İşletmenin SGK borcu olmadığına veya yapılandırıldığına dair belge,
  • ·         İşletmenin vergi borcu olmadığına veya yapılandırdığına dair belge
  • ·         TESK’e bağlı Esnaf Odalarına kayıt belgesi,
  • ·         TESK tarafından verilen Kapasite Raporu,
  • ·         Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Tasdiknamesi
  • ·         Bankamız standart belge ve bilgiler ( imza sirküleri, esnaf sicil gazetesi,  faaliyet belgesi, vergi levhası, ortaklara ait kimlik fotokopileri, ortak / firmaya ait gayrimenkullerin tapu fotokopisi)

·         Ekim 2008 tarihi itibarıyle işletmelerin istihdam bildirgelerini gösteren SGK bildirgesi (Firmalar beyanlarını internet üzerinden yapmakta olup, tahakkuk eden prim bilgilerinin SGK tarafından imzalı resmi döküm müşteriden istenmelidir)

Kısaca Editör Yorumu ; Düzenli bir başvuruda onay almamanız için hiç bir neden yok. Yeni bir işletme için oldukça etkili destekler bulunduğundan, riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu yüzden zordur, bize çıkmaz, torpilsiz para vermezler falan diye düşünmeyin. Proje hazırlama kısmında kendinize güvenmiyorsanız bu işi yapan firmalar ile çalışabilirsiniz. O şekilde onay alma süreciniz daha basit hale gelecektir. Ayrıca destek alanların bilmesi gereken en önemli nokta, siz yatırım yaparken aldığınız bir ürünü 1000 TL üzerinden aldınız diyelim. Bu devletin size 1000 TL vereceği anlamını taşımıyor. İnceleme yapılacak. O ürün normalde daha alt fiyatlara da sağlanabilir ise o fiyattan değerlendirme görecektir. Yani bu ürün başka yerden 700 TL ile temin edilebilir denip size o fiyat üzerinden değer biçilebilir. Bunu göz önünde tutun lütfen.

Başvuru Videosu :