KOSGEB İş Planı Proje Örneği

KOSGEB Kredi Onayı Alacak İş Planının Hazırlanması

Yeni iş yeri açmak isteyen, kendi iş yerinin patronu olmak isteyen veya iş yerini büyütmek isteyenlerin destek kredileri için kapısın çaldığı kurumların başında KOSGEB gelmektedir. Çünkü KOSGEB tarafından verilen kredi destekleri hibe ve faizsiz kredi şeklindedir. Ancak KOSGEB’e her başvuran da kredi desteği alamamaktadır. İş Planı KOSGEB kriterlerine ve açılacak işletmenin amaçlarına uygun olmayan iş projelerine kredi desteği verilmemektedir. Bu yazımızda KOSGEB’ten kredi alabilmek için gerekli KOSGEB iş planı örneklerinin nasıl olması gerektiği ve KOSGEB’ten destek kredisi almış iş planlarına yer vereceğiz.

KOSGEB Girişimci Belgesi

Sitemizde ki KOSGEB yazılarımızda da belirttiğimiz gibi yeni iş kuracak veya iş yerini genişletmek isteyenlerin KOSGEB kredilerini alabilmesi için KOSGEB veri tabanına üye olmaları gerekmektedir. Veri tabanına üye olanların belli bir sayıya ulaşmasından sonra başvuru yapanlar, KOSGEB tarafından belirlenecek tarihlerde 3 gün sürecek eğitim seminerlerine katılması ve seminer sonrası Girişimcilik belgeleri almaları gerecektir. Şunu hemen söyleyelim ki 3 gün sürecek eğitim semineri ve alınacak girişimcilik belgesi tamamen formalite icabı yapılan işlemlerdir. Yani sertifika almayla iş bitmiyor. Asıl süreç ondan sonra başlayacak ki KOSGEB’ten destek kredisi alabilmenin temel şartı iş planıdır.

Uygulamalı Girişimcilik Duyurularının yapıldığı adrese bu cümle sonundan ulaşabilrisiniz.

Duyurular : http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste 

İş Planı Amacına Uygun Olursa Kredi Onayı Çıkar

KOSGEB iş planı, açılacak işletmenin amaçlarına ne kadar uygunsa, işletme ile ilgili neler ve nasıl yapılacağı, işletmenin hedefi gibi bilgilerin çok iyi hazırlanması gerekir. Çünkü KOSGEB kredisinin yolu iş planından geçmektedir. Tutarsız, amacından uzak, hedefleri olmayan baştan savam yapılmış iş planlarına kesinlikle KOSGEB kredisi çıkmayacaktır. Bu yüzdendir ki iş planı hazırlayacak girişimciler, KOSGEB tarafından kredi onayı verilmiş iş planlarını iyi incelemeli veya KOSGEB iş planı hazırlayan firmalardan yardım almalıdır.

İŞ PLANI NEREDEN İNDİRİLİR?

KOSGEB iş planı, KOSGEB’in resmi internet sitesinden indirebileceğiniz, 9 sayfa ve 7 bölümden oluşan bir plandır. İş planı hazırlanırken kesinlikle KOSGEB’in kredi desteği vermediği iş kollarıyla ilgili plan hazırlanmamalıdır. Hazırlarsanız bile boşa zahmet çekmiş olacaksınız ve iş planınız dikkate alınmayacaktır.

KOSGEB’TEN KREDİ ONAYI ALMIŞ İŞ PLAN ÖRNEKLERİ

KOSGEB tarafından kredi onayı verilmiş iş planlarını sizler için bir araya getirdik. Tekstil, kırtasiye, hayvancılık, nalburiye, elektronik alanlara kadar hazırlanmış ve KOSGEB tarafından kabul edilip destek kredisi verilmiş iş planlarını buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Herkese bol şanslar dileriz.

EK BİLGİ : Desteklenen sektörlerin yayınlandığı NACE FORMU bu linktedir. Ulaşıp resmi adresten bilgi alabilirsiniz. Aşağıda ki sektörel hazırlanmış doküman dosyalarını indirebilirsiniz.

İş planı hazırlanmasına ilişkin videolu anlatım :
[alert-note]Girişimciler iş planı hazırlarken nelere dikkat etmeli?[/alert-note]

Bundan 10 yıl öncesine bakıldığında, proje hazırlama aşaması oldukça uzun bir süreçti. Yani örnek olarak bakılırsa 2-3 ay gibi sürelerde hazırlanır ve 2-3 saate kadar yayılan sunumlar olabiliyordu. Fakat gelişen teknoloji ve zaman yetersizliği artık vakit olarakta oldukça daralmış durumda. En çok dikkat etmeniz gereken etken burada zaman oluyor. Hazırladığınız projeyi yatırımcıya sunarken 2 ya da 2 buçuk dakika da sunum olarak özetleyebilmelisiniz. Bunu yaparken de sektör ve rekabet, kazanım büyüklüğü ile organizasyon şeması halinde çalışmanız gerekir. Ayrıca sunumda detaylara girmeden yatırımcıya işi aktarabilmelisiniz. Sonuçta ikna etmeniz gerekiyor.

Günümüz şartlarında internet ortamında da bu işlerin yaygınlaşması ile süreç böyle bir hal aldı. İnceleme yaptığınız da bu işlemleri size aktaran 1 dakikanın altında videolar bulmanız bile mümkün. Hal böyle olunca çalışmalarda zaman kısıtlaması içerisine giriyor.
İş büyütme ve hedefler de yine iyi şekilde anlatıma dahil edilmeli. Zaten girişimci ile yatırımcı arasında bir iletişim kurulursa, yatırımcı özel başlıkları açacaktır. Yani siz 2 dakika da yapacağınız sunumu yatırımcının ilgisi ile beraber uzatmaya da hazırlıklı olmalısınız. Bu süreç saatlere de yayılabilecek gibi hazır olmalısınız. Umarım demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Kosgeb son düzenlemeler ile artık girişimcilik belgesi olmadan da bazı koşulları sağlarsanız başvurunuzu kabul edebiliyor.