KOSGEB Hibe Kredisi Başvuru Şartları Değişti

KOSGEB’ten 50 bin liralık hibe destek başvurularıyla ilgili yeni düzenlemesi, hibe desteği alacakları sevindirdi. Artık eğitim sertifikası almayan girişimcilerinde başvurularını kabul edecek.

Eğitim Sertifikası Olmadan da KOSGEB’e Başvuru Yapılmaya Başlanacak

Bilindiği gibi KOSGEB’ten destek alabilmek için eğitim programlarına katılıyor ve alacağı sertifikadan sonra iş yerini açıyordu. İş yeri açıldıktan sonra da KOSGEB’e hibe kredisi için başvuru yapabiliyordu. 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren artık KOSGEB, hibe destek başvuruları için eğitim sertifikası zorunluluğunu aramayacak ve eğitim programlarına katılmayıp, sertifika almamış olan girişimcilerinde başvurularını kabul edecektir.

31 Aralık 2019’ye Kadar Başvuru Yapılabilecek

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanı Recep Biçer ” KOSGEB’e yapılan başvuruları biraz daha yumuşattıklarını ve girişimcilik kültürünün genişlemesi, daha başarılı işletmelerin kurulmasını, girişimcileri iş konusunda daha iyi bir eğitim almalarını, iş sürecinde girişimcilerin kendi rollerinin farkına varması ve iş proje hazırlama konusunda daha deneyimli, bilgi sahibi olmaları için böyle bir karar aldıklarını” açıkladı. Biçer, yaptığı diğer açıklamada ise ”Yeni uygulama ile birlikte iş yerini kuran ancak KOSGEB’e başvurmayan girişimcilerin 31 Aralık 2019 yılına kadar hibe desteği için başvurabileceklerini” ifade etmiştir. Bu tarihten sonra KOSGEB’e müracaat etmeyip iş yerini açanlara destek verilmeyeceği belirtildi.

İş Yerini Açanlar 90 Gün İçinde KOSGEB’e Başvurabilecekler

Yeni uygulamaya göre göre artık işletme sahipleri sertifikası olmadan da hibe başvurusu alabilecek. Bunun için girişimciler 90 gün içinde kurmuş oldukları işletmeleri için hibe desteği alabilmesi için KOSGEB veri tabanına üye olmak zorundadır. 90 gün içinde yapılamayacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Kimler Faydalanamayacaktır?

Girişimcilerin, KOSGEB’e 3 kez başvuru hakları bulunmaktadır. 3 kez başvuruları ret edilen girişimcilerin başvuru hakları ortadan kalkıyor. Yine KOSGEB hibe kredilerinden sadece bir kez faydalanabiliyor. Daha önce destek alan girişimcilere hibe desteği verilmiyor.