Konutu İş Yerine Çevirme ve İmar Değişikliği

Kat Mülkiyetiyle ilgili en çok merak edilen ve dava konusu olmuş konuların başında imar projesinde konut olarak gözüken yerin iş yerine çevrilmesidir. Bu yazımızda, dairelerin nasıl iş yerine çevrileceği hakkında bilgiler vereceğiz.

Belediyeden İmar Değişikliği İzni Almak Birinci Şarttır

Belediye imar planında konut olarak gözüken dairelerin nasıl iş yerine çevrileceği Kat Mülkiyet Yasasında açıklanmıştır. Konutun, çevrilebilmesi için ilk önce dükkana çevrilecek konutun bulunduğu belediyeye yazılı olarak başvurulup iş yerine çevrilecek dairenin imar planında değişiklik yapılması için izin istenilecek. Belediyeden imar plan değişikliği alındıktan sonra sıra tapu dairesine gitmek olacak. Tapu dairesine konutun tapusu, çap projesi, röperli krokisi ve belediyeden alınan plan değişikliği ile başvurulacak. Tapu dairesi, konutun tapusunda ki değişikliği kayıt ettikten sonra tapunun son haliyle tekrar belediyeye başvurulacak. Bu sefer de belediyeden tadilat izni alınacak. Bunun için belediye tarafından tadilat ruhsatı verilecektir. Bu belge de alındıktan sonra artık tadilata başlanabilecek.

Konuttan Çevrilmiş Yerlerde Hangi İş Kolları Açılamaz?

Ama Kat Mülkiyeti Yasası, tadilat sırasında da karşımıza çıkacak. Çünkü konuttan iş yerine çevrilen meskene öyle her iş yeri açılamaz. Konuttan iş yerine çevrilmiş yerlerin, apartman sakinlerinin imzalı onayı dahi alınsa bile hastane, dispanser, ecza deposu, laboratuvar, poliklinik gibi yerler açılmaz.

Apartman Sakinlerinin İznine Tabi Açılabilecek İş Kolları Nelerdir?

Yine konuttan çevrilmiş yerlerde gazino, pavyon, birahane, disko, bar, kahvehane, fırın, lokanta, cafe, pastahane, mandıra, fırın, toplantı salonu, spor salonu gibi işletmelerin açılabilmesi için apartman sakinlerinin yazılı izni gerekmektedir. Eğer ki dükkan açacak kişi, ilgili apartmanın tamamına sahipse o zaman  yukarıda saymış olduğumuz iş yerlerinin açılmasında hiç bir sorun yoktur. Şunu da hemen belirtelim ki işletmeyi açacak kişi, her ne kadar apartmanın tamamına sahip olsa da dairelerde oturan kiracıların kesinlikle izni alınacak. Apartmanın boş olması kuralın dışındadır.

Konuttan iş yerine çevrilen yere avukatlık bürosu, muhasebeci, mali müşavir gibi iş yerlerinin açılması da ilgili mesleklerin kanunlarında düzenlenmiştir. Şöyle ki Avukatlık Kanununda, ilgili iş yerlerinin açılmasıyla ilgili düzenleme yapılıncaya kadar konuttan çevrilen yerlerde kalabilirler. Aynı kural Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda düzenleme yapılıncaya kadar muhasebeciler ve yeminli mali müşavirler için de geçerlidir.