Konut Kredisi Faiz İndirimi Ne Kadar? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


Konut Kredisi Faiz İndirimi Ne Kadar?

15 Ağustos 2016

Konut Kredisi Faiz İndirimi Ne Kadar?

Ülkemiz çeşitli tip terör organlarının saldırısı altındayken ekonomik olarak zor duruma sokulmak istendiği ortadadır. Bunun ile beraber devletimiz de çeşitli planlama ve projeler ile daha sağlam bir ekonomik yapı oluşturma çabası içerisinde. Bunun en önemli atılımlarından biri de hiç kuşkusuz faiz oranlarıdır. Faiz oranlarında indirim hemen her gün konuşulur hale gelmişken, geçtiğimiz hafta konut kredisi faiz oranları düşürüldü. Bu hamle ile konut alım-satım işlemlerinde bir artış beklenmekte.

Konut kredisi başvurusu yapmak isteyenler için bekledikleri güzel bir haber olan faiz indirimi sonunda geldi. Bu indirim ile beraber gözle görülür bir faiz farkı oluşmuştur. Örnek vermek gerekirse 200 bin TL kredi çeken biri için faiz farkı 120 ay vade de 50 bin civarını buluyor. Yani bir hayli etkin olduğunu söyleyebiliriz. Tabi şuan bu indirimin pozitif etkisi ile beraber, konut fiyatlarında artış olur mu? Sorusu da gündeme gelmiş oldu. Bu konuda ise çok keskin bir artış olmasa da elbette bir artış söz konusu olacaktır. Fakat konut fiyatları zaten sürekli olarak artış göstermekte olduğu için bu durumdan fazlaca etki gösterir demek çok zor olacaktır.

Şimdi dilerseniz belli başlı bankaların konut kredisi faiz oranlarına bir göz atalım.

Halkbankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Halkbankası için 0-24 ay vade için faiz oranı %0.80, 25-36 ay arası vade için %0.89, 60 aya kadar 0.90 ve 120 aya kadar ise %0.95 olarak belirlenmiştir.

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları

Vakıf bank için de 3-12 ay %0.80 faiz oranı, 13-35 ay için %0.88 faiz oranı varken, 37-60 aya kadar 0.90 ve 120 aya kadar olan oranlar ise %0.95 olarak açıklandı.

Aslında burada diğer bankaları da sıralamamız mümkündü, fakat bunlar vakit kaybı olacağından size sadece durumu açıklama adına örnek iki bankayı verdik. Diğer bankalarda da oranlar hemen hemen birbirine yakın durumda. Yani ortalama olarak hepsi %1 altına inmiş durumda. Özellikle kısa vade için çok uygun faiz oranları varken, 120 aya kadar olan vade de bile %1’in altında oranlar mevcut. Bu da doğal olarak konut kredisi çekme oranlarını arttıracağa benziyor.



Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık