Konut Kredisi Alırken Gerekli Evraklar | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

Konut Kredisi Alırken Gerekli Evraklar

Konut Kredisi Alırken Gerekli Evraklar

Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken durumları iyi takip etmeniz gerekmektedir. bu durumları karşıladıktan sonra ise tek bir durum kalacaktır. Bu ise bankanın kredi çekmek için sizden istediği evraklar. Her banka farklı bir çalışma yapısına sahiptir. Sizlerden banka olarak herhangi bir farklı evrak ve ya istek yapılabilir. Bir bankada gördüğünüz bir durumu diğer banka da görme olasılığınız oldukça düşüktür. Konut kredisi alırken gerekli evraklar için yazımızı sonuna kadar okumanız yeterli olacaktır.

Bankadan kredi alabilmek için özellikle puanınızın yeterli düzeyde olması gereklidir. Daha sonradan ise aylık gelirinizin o krediyi ödeyecek güçte olduğunu bankaya belge ile belirtmek zorundasınız. Bankanın size güvenmesi için özellikle daha önceden bu banka ile ve ya başka bir banka ile alacak takip servisine düşmemiş olmanız gerekmektedir.

Bankalardan kredi çekebilmek için gerekli olan evrakları sizlere yazalım;

 • Kredi alacağınız bankaya kredi çekecek olanın kimlik belgesi
 • Nerede ikamet ettiğinize dair belge
 • Aylık gelirinizi gösteren belge
 • Ayrıca bir de satın alacağınız evin tapu bilgilerinin de verilmesi gerekmektedir.
 • Bankanın sizden isteyeceği bir kefil veya belge

Kredi çekmek için bu belgeler ile bankaya müracaat edebilirsiniz. Bu tür belgelerin kredi çekerken çok lazım olmaktadır. Özellikle bankaların en çok dikkat ettikleri unsur alacak takip servisine düşmemiş olmanızdır. BDDK da herhangi bir puan düşüklüğü ve ya olumsuz bir sicil durumu sizin kredi çekmenizi engelleyecektir. Her ne kadar gelir düzeyiniz düzgün olsa da geçmiş dönemlerde yaşadığınız o sorunlar karşınıza rahatlıkla gelecektir. Olumsuz durum ile karşılaşan kişilerin daha fazla mal beyan etmesi de bankadan bankaya göre kredinin olumlu değerlendirilmesine olanak sağlayabilir. Her bankanın farklı bir hiyerarşisi vardır. Çalışma sistemine göre bankalar müşterilerine belirli miktarda kredi vermektedir. Kredi çekecek olan kişilerin sadece onların istediği olumlu davranışı sergilemeleri gerekmektedir. Olumsuz bir durumda kredi çekmeniz oldukça zor bir durumdur.

Bankaların kredi verebilmesi için bir de evin tapusunun olması gerektiğini söyledik. Ev metrekareye göre fiyatlanır ve o fiyatlanan tutarın üzerinden size çekebileceğiniz kredi tutarı aktarılır.

Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. emlakkulisicomm dedi ki:

  Garanti Bankası’ndan konut kredisi kullananlara 300 TL bonus! şartlar neler bilmiyorum ama bir araştırın derim.

 2. garantiyatirim dedi ki:

  Konut kredisi faizlerindeki düşüşün ardından Eylül ayı konut satışlarında artış var denildi. Biz faiz düştü diye seviniyoruz fakat fiyatlar artıyoe böylede.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık