Koalisyon Oluncaya Kadar Borsa Ne Olur

Seçimlerde sonuçların açıklanmasının ardından borsa istanbulun satışlara maruz kalarak taban açıldığını gördük. Nitekim bir gün sonra alımların olduğu ve %1 gibi yükseldiğini de gördük.

Pazar günü yapılan seçimlerin ardından 13 yıllık tek parti hükümeti döneminin sona ermesiyle ‘koalisyon mu, erken seçim mi’ tartışmaları başladı. İlk günden yaşanan belirsizlik piyasalarda sert dalgalanmalara neden oldu. Cuma günü 2.6615 TL olan dolar, dün sabah 2.8094 TL’ye kadar fırladıktan sonra akşam saatlerinde 2.7633 TL’ye gevşedi.

Borsa Ne Olur
Borsa Ne Olur

‘YATIRIMLARIMIZA HIZLANARAK DEVAM EDECEĞİZ’

Türk Lirası dolar karşısında yüzde 5 ile Ekim 2008’den bu yana en yüksek günlük değer kaybını yaşadı. Euro ise 3.1148 TL’ye kadar tırmandıktan sonra günü 3.0978 TL’den tamamladı. Borsa İstanbul da açılışta yüzde 8 üzeri düşüşün ardından kayıplarının bir kısmını telafi ederek günü yüzde 5.05 düşüşle 77 bin 805 puandan kapattı. Cuma yüzde 9.90’dan kapanan gösterge faiz ise yüzde 10.43’e yükseldi.

MERKEZ’DEN YENİ KARAR

PİYASALAR GÜNE SAKİN BAŞLADI

Dolar bugün ise güne sakin başladı. Serbest piyasada dolar günün ilk dakikalarında 2.7530 TL, euro ise 3.1180 TL’den işlem gördü. Saat 11.55 itibarıyla dolar 2.7535 TL, euro 3.1060 TL seviyesinden satılıyor. Aynı saat  tibarıyla Borsa İstanbul ise dünkü kapanışının yüzde 0.43 üzerinde bulunuyor.

1 DOLAR KAÇ LİRA ODLU?

Peki, piyasalar neden seçim sonuçlarına bu kadar sert tepki verdi? Önceki yıllarda yapılan seçimlerde sonuçları oldukça isabetli öngören piyasalar bu sefer tahminlerinde yanıldı mı?

BAKAN ŞİMŞEK’TEN PİYASA YORUMU

DOLAR ATEŞİNE DEPODAN MÜDAHALE!

SONUÇ DEĞİL, HÜKÜMET KRİZİ DOĞAR MI KAYGISI ETKİLEDİ

Analistlere göre, seçim sonuçları piyasalar açısından sürpriz olmadı. Çünkü koalisyon da beklentiler ve fiyatlamalar içerisinde yer alıyordu. Uzmanlar borsada yaşanan sert satışların asıl nedeninin muhalefet partilerinin ilk açıklamalarında AK Parti ile koalisyona sıcak bakmadıkları yönündeki tavırları olduğunu kaydediyor. Hem yabancı yatırımcıların hem de yabancı basının seçim sonuçlarına yönelik olumsuz yorumlarda bulunmadığına dikkat çeken uzmanlar, buna karşın hükümetin kurulamaması ve erken seçim gibi belirsizliklerin tedirginlik yarattığını ifade ediyorlar. Doların ilk tepki olarak 2.80 TL’nin üzerine çıktıktan sonra hızla 2.76 TL’ye indiğini kaydeden bankacılar, bu hareketi ise şöyle yorumluyor: “Bu bütün olumsuzlukların fiyatlandığını ve en ufak iyi haberde kurda yönün aşağı olduğunu gösteriyor. Önümüzdeki günlerde hükümetin kurulması halinde piyasa hızla alıma geçecektir.”

UZMANLAR NASIL YORUMLADI?

NERGİS KASABALI BurganYatırım Genel Müd. Yardımcısı: Koalisyon değil belirsizlik satışı

“Piyasadaki sert satışların nedeninin, koalisyon değil, üç partinin liderinin de AK Parti ile bir koalisyona gitmeyeceğini açıklaması ve dolayısıyla oluşan erken seçim belirsizliği olduğu görüşündeyiz. Koalisyon hükümeti kurulana kadar dalgalanmalar sürebilir.”

ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA OLDU?

FATİH KERESTECİ HSBC Hazine Grup Başkanı: Yeni hükümetle alımlar başlar

“Piyasalar seçim öncesi seçim sonuçlarına yönelik herhangi bir pozisyon almadı. Seçim öncesi net bir görüşü olmayan piyasa oyuncuları şu anda da izlemeyi tercih ediyor. Eğer yeni hükümet kurulursa bu yatırımcılar tekrar alım yapmaya başlayacaktır.”

PİYASALARDA BUGÜN NE OLDU?

BERRA DOĞANER Turkish Yatırım Genel Müdürü: Hükümet krizi fiyatlanmamıştı

“Koalisyon hükümeti seçimden önce piyasanın senaryoları arasında vardı. Ancak MHP’nin kapıları kapatması ile hükümetin kurulamaması ve erken seçimi fiyatlamamıştı. Hükümetin kurulması halinde piyasalar alıma geçer, düzelme başlar.”

DEV ŞİRKETTEN FLAŞ İPTAL KARARI!

TOMA ÜRETİCİSİNİN HİSSELERİ YÜZDE 19 DÜŞTÜ

Seçimin sonuçlanması ve AK Parti’nin tek başına hükümeti kuramayacağının ortaya çıkmasıyla, borsada kimi hisseler yükseldi kimi şirketlerde ise rekor kayıplar yaşandı. En dikkat çekici kayıp Gezi Olayları sonrasında öne çıkan Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) olarak adlandırılan araçları üreten firmada gözlendi. TOMA üreticisi Katmerciler’in hisseleri yüzde 19 değer yitirdi. Şirketin değeri bir günde 69 milyon liraya düştü. Bank Asya, Koza Madencilik ve Taraf Gazetecilik hisseleri ise günü yüzde 10’un üzerinde artışla tamamladı. Diğer yandan Doğan Grubu şirketlerinin hisselerinde dün önce hızlı yükseliş ardından sert kayıplar dikkat çekti.

Bir Cevap Yazın