KKB Risk Raporu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi kayıt bürosu(KKB) yıllardır sürdürdüğü Bankalar arası bilgi paylaşım merkezi hizmetleri doğrultusunda göstermiş olduğu işleyiş ile kredi kuruluşlarına ait karşılıksız çek senetleri, protestolu senetler, kredi ve kredi kartları üzerine oluşan borçların 5 yıl süre ile kendi veritabanında saklamaktadır. Risk oluşturacak faktörler üzerine rapor hazırlayan ve bunu bankalar ile paylaşan bir sistemdir. 1995 yılında 9’u ortak banka olmak üzere 38 banka, 72 faktoring, 9 tüketici finansman şirketi, 16 leasing ve 1 sigorta şirketi olmak toplam’da 136 kurucu üye ile kurulmuş olan KKB, 2013 yılında yeni projesi olan e-rapor hizmetini de devreye koymuştur. Risk ve çek raporu üzerine tüzel kişilere rapor sunmak amacıyla geliştirilen sistem ile birlikte insanlar kendi risk raporlarını da inceleyerek daha iyi bir sicil kaydına sahip olmak için takip alışkanlığını geliştirmiştir.

E-RAPOR SİSTEMİ NEDİR VE NASIL İŞLER?

2013 yılında hizmete açılan e-rapor sistemi günümüzde daha gelişim kazanarak bilgisayar ve akıllı telefon ortamlarında internet aracılığı ile kolaylıkla denetlenebilen ve kısa zaman’da tüketiciye tüm raporları sunan bir sistemdir. Kişilerin raporlarına göz atabilmesi için öncelikle sisteme üye olması gerektiği gibi aynı zaman’da mevcut talebinizi de ileterek genel raporlara göz atmanızı sağlamanız gerekmektedir. İnsanlar e-rapor sistemi sayesinde gerçek ya da tüzel kişiler ile ortaklık kurmadan evvel haklarında genel bilgilere sahip olmasını sağlayan gelişmiş bir sistem olduğu gibi aynı zaman’da kişiye firmanın risk değerlendirilmesi üzerine de raporlar sunmaktadır.

KBB RİSK RAPORU NE ZAMAN GÜNCELLENİR?

KBB risk raporu çek senedi ve kredili işlemlere göre farklılık göstermektedir. Örnek verecek olursak; çek işlemleri otomatik olarak gün sonuna yansımaktadır. Buda daha erken raporlama sonucu vermekte olup, kredili işlemlerde ise bu işlem her ayın sonunda raporlanarak kişiye aktarılmaktadır. Sürekli güncellenen bu rapor neticesinde insanlar, iş yapacakları firma veya kişilere karşın daha sağlıklı raporlar elde ederek kendileri ile ileriye dönük projeler yapıp-yapmamaları hakkında bilgi sahibi olmalarına vesile olmaktadır. Bu sistem sayesinde genel raporlama ekranında tüm bilgilere sahip olarak tüketicilerin daha verimli ve emin adımlar atmasını sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın