Kıbrıs Üzerinden Kredi Çekebilir Miyim?

Kıbrıs Üzerinden Kredi Çekebilir Miyim?

Yavru vatan olan Kıbrıs’ta yaşıyor. Kıbrıs vatandaşısınız veya Türkiye’den Kıbrıs’a taşınalı en az 1 sene oldu ve nakite sıkıştınız kredi çekmek istiyorsunuz. Ama Kıbrıs Üzerinden Kredi Çekebilir Miyim? Acaba kredi verirler mi diye tereddüt ediyorsunuz. Hiç tereddüt etmenize gerek yok çünkü Kıbrıs üzerinden kredi çekebilme imkânınız vardır. Kıbrıs’ta yerel bankalar vardır. Siz de bu yerel olan bankalardan kredi kullanabilme hakkına sahipsiniz. Aynı Türkiye’deki bankalarda olan taşıt, konut, ihtiyaç kredisi gibi kredi çeşitleri mevcuttur.

Kıbrıs’ın en büyük ve herkes tarafından tercih edilen banka Creditwest Bankası 1994 yılında kurulmuş olup ana merkezi Kıbrıs’ın Lefkoşa semtindedir. Bu en büyük banka olan Creditwest bankasından istediğiniz şekilde her türlü taşıt, konut, ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Tabi Kıbrıs’ta banka sadece 1 tane değildir. Birçok banka mevcuttur. Dilerseniz diğer bankalardan da Kıbrıs üzerinden kredi çekebilirsiniz. Ama dikkat edilmesi gereken bir husus var. Kıbrıs üzerinden kredi çekebilmeniz için en az Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti topraklarında 1 sene ikamet etmeniz gerekmektedir.

Bu ikametgâhın yanında bankanın sizden istedikleri Türkiye’de bankaların istedikleri evraklarla aynı nedir bunlar, kimliğiniz, maaş bordronuz, ikametgâh belgenizdir. Ama konut kredisi çekecek iseniz alacak olduğunuz evin tapusunu da ipotek amaçlı kullanılacağı için istemektedir. Taşıt kredisinde ise Türkiye’deki bankaların da istediği gibi aracın ruhsat belgesi de istenmektedir. Ama tüketici kredisinde bunlar istenmemektedir. Az öncede dediğimiz gibi Kıbrıs’ta kredi veren bankaların sayısı küçük olmasına rağmen fazladır. İşte kredi veren bankların isimleri;

  • Kıbrıs Kapital Bankası
  • Limasol Türk Koop. Bankası
  • Faisal İslam Bankası
  • Akfinans Bankası
  • Creditwest Bankası

Yukarda saymış olduğumuz bankaların herhangi birisine giderek istediğiniz kredi türüne göre kredi kullanabilme imkânınız vardır.

Bir Cevap Yazın