Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Şartları

Kentsel dönüşüm kira yardımı ile şehirlerde yapılanla devam ediyor. Bu yapılanmalar sayesinde hem daire sahipleri evlerini yeniliyor. Hem de şehirler daha göze hitap eder hal alıyor. Bu yüzden oldukça güzel bir çalışma olarak ilerleniyor.

İnsanların ev veya iş yerlerinin kentsel dönüşüm projesi kapsamı içerisinde yer alması ile birlikte pek çok insana kira yardımı yapılmaktadır. Yaşamış olduğu ev veya hayatını sürdürebilmek adına çalışılan iş yerlerinin kentsel dönüşüm projesi kapsamında. Tekrardan inşa edilmesi ile birlikte, insanların başka ev veya iş yerlerinde hayatlarını belirli bir sürede olsa sürdürmesi gerekmektedir. Zorunluluk olan bu sebepten dolayı taşınmaları ile birlikte şirketlerin veya devletin sağlamakla hükümlü olduğu bazı şartlar vardır. Bu şartların en başında da kira yardımı gelmektedir. İnsanlar oturdukları yapının tekrar inşa edilene kadar başka yerlerde konaklamasının bedelini tekrar kendileri ödemek zorunda bırakılmayacak. Yapıyı tekrar yapacak olan şirket veya devletten kira yardımı almaktadır. Bu kira yardımları şehirden şehre değişiklik göstermektedir. Son zamanlarda da kiraların artması ile birlikte ortalama bir fiyat olarak 500-800 TL arası kira yardımı yapılmaktadır. Kentsel dönüşüm kira yardımı alabilmek içinde bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir bu şartlar arasında evde konaklayan kişinin evde kaç yıldır barındığı, deprem tehlikesi vs. gibi belgeleri göstermesi gerekmektedir.

Kira Yardımı Ne Kadar?

Kentsel dönüşüm kapsamı içerisinde yer alan ev veya iş yerleriniz için ödenen kira yardımı hayatınızı sürdürmüş olduğunuz mekanlara ve yaşadığınız şehre göre değişiklik göstermektedir. Son zamanlarda kiralarında artış göstermesi ile birlikte kira yardımlarına da devlet tarafından zam getirilmiştir. 2015 yılının enflasyon oranına göre değişiklik göstereceği tartışma konusu olan kira yardımları ortalama olarak 500-800 TL arası gözlemlenebilir. Pek çok insan tarafından az olarak karşılansa da zamanla daha da zaman yapılacağı bir gerçektir. Çünkü insanların akıllarında olmayacak bir anda gelip yeni yapı yapılması gerekli denmesi insanın aklındaki tüm planlara yansıyarak olumlu veya olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Kira Yardımı Şartları

Ev veya iş yerlerinizi kentsel dönüşüm projesi için şirket veya devlete vererek yeni bir ev veya iş yerine sahip olmadan önce kira yardımı alabilmek için öncelikle belirli şartları yerine getirmelisiniz. Öncelikle oturmuş olduğunuz yerde kiracı iseniz ikamet ettiğiniz evde 1 yıldan fazla oturmuş olmalısınız. Ayrıca ev sahibinin de deprem tehlikesi raporu alarak yetkili ellere teslim etmelidir. Kira yardımı şartları çok katı olmamakla birlikte pek çok insana yardımcı olabilmek amacıyla tasarlanmıştır. Kentsel dönüşüm kira yardımı almak istemeyen kişiler kentsel dönüşüm kredi alabilirler.