Kefilsiz Belgesiz Kredi İmkanı

Kefilsiz Gelir Belgesiz Kredi İmkanı 

Kredi kullanmak isteyenler için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar her banka için farklılık göstereceği gibi, kredi tipleri içinde farklı koşullar aranmaktadır. Mesela bir konut kredisi çekmek istediğinizde krediyi çekeceğiniz konut tapusuna işlem yapılmak zorundadır. Bu nedenle önce konut belirlenir. Genel ihtiyaçlarınız için aldığınız ihtiyaç kredisi başvurusu için ise adres ve kimlik yanında gelir belgesi talep edilmektedir. Bu istekler bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Eksik ya da daha fazla belge talebi olabilir. Sadece örnek olduğunu belirtelim.

Bu tip krediler için birde artık her bankanın ortak kriteri olan kredi notu var. Eğer kredi notunuz düşük ortalamaya sahip ise, banka sizden muhtemel olarak bir kefil talep edecektir. Kredi notu iyi olanlar için bu sorun olmayabilir. Fakat düşük olanlar da, banka kendini güvene alma adına bu isteği size sunacaktır. Fakat baştan belirtmek isterim ki, birine kefil olmadan önce iyice düşünün. Çünkü krediye kefil olduğunuz da durum aslında siz kredi çekmişsiniz gibi olabilir. Krediyi çeken kişi istem dışı da olsa zorda kalıp ödeyemez hale gelirse, kredi otomatik olarak kefile yansıtılır. Bu da sizi zora sokabilir. Aslında kefilsiz kredi almak isteyenlerin çoğu da bu yüzden, kefil bulmakta güçlük çektikleri için, kefilsiz kredi veren bankaları tercih ederler. Yani sorun kimsenin kefil olmak istememesinden kaynaklı diyebiliriz. Tabi ki herkesin bu durumda kendine göre haklı yönleri vardır.

Şimdi bu durumda sizin kefilsiz ve gelir belgesiz kredi almanız gerekecektir. Bunun için bankalar, eskiye oranla artık daha fazla kampanya yapmaktadır. Örneğin, bankanın maaş kartını kullanıyor ve maaşınızı o bankadan alıyorsanız, sizden herhangi bir kefil ve gelir belgesi talep etmeden kredi imkanı sunacaklardır. Tabi bunun yanında sizin kişisel kredi notunuz yüksek veya orta seviyelerde olmalı. Düşük kredi notuna sahip kişiler için burada biraz sorun olacaktır. Yani kısacası gelir belgesi istemeyen bankaların hali hazırda müşterilerine bu hizmeti sunduğunu söylemek mümkün. Çünkü onların zaten ne kadar geliri olduğunu az çok kestirebiliyorlar. Sistemde kayıtlı bilgisi olan müşteriye hizmet etmek daha az risk taşıdığı için bu yöntemi kullandıklarını söylemek mümkün.

Bir Cevap Yazın