Kefil Olmak Notumu Etkiler mi?

Kefil, birinin borcunu ödemediği veya sözünü tutmadığı zaman onun adına tüm borçları ödeyeceğini resmi olarak tahattüt eden kişidir.   Bankaların özellikle kredi talebinde bulunan kişilerden istedikleri kefiller, kredi borcunun ödemeyen ve hakkında yasal takip başlatılan kişilerin alacaklarına karşılık tüm haklarını kefiller için de kullanma hakları bulunmaktadır. Peki, kefil olmak kredi notunu etkiler mi?

Borçlarda Asıl Borçlu Kadar Kefilde Aynı Sorumluğu Üzerine Alır

Bankalar, kredi talebinde bulunan kişilerin kredi notunun ve gelir düzeyine göre kredi onayı verirler. Kredi notu düşük ve geliri kredinin geri ödenmesinde risk taşıyan müşterilerinin kredi talepleri genellikle ret edilir. Bankalar, kullandıracakları kredilerin geri ödenmesinde yaşanabilecek riskleri en  aza indirebilmek için kredi kullanacak kişilerden bir veya daha fazla kefil talebinde bulunabilirler. Borca kefil olan kişi, ödenmeyen borçtan dolayı asıl borçlu ne kadar sorumlu ise kefil de o kadar sorumlu olacaktır. Yapılacak icra işlemlerinde asıl borçludan alınamayan borçlar, kefilden icra yoluyla alabileceklerdir.

Kefil Olmak Kredi Notunu Olumsuz Etkiler

Kefil olmak kredi notunu etkiler. Kredi Kayıt Bürosu, kredi notunu etkileyen faktörleri değerlendirirken her ne kadar kişi ve kurumların ödeme performanslarına baksa da kişilerin kefil olmasını da kredi notunu düşüren faktörler arasına koymuştur. Kefil olmak bile kredi notunun etkiliyorsa kefil olunan kişinin borcunu geciktirmesi veya hiç ödememesi de kredi notunu daha fazla düşürecektir. Hele ki ödenmeyen borçlardan dolayı asıl borçlu hakkında bankalar yasal takip başlatıp icra işlemini başlatmışsa hiç bir günahı olmayan, sadece yardım etmek için kefillik imzası atmayan kişilerin kredi notları diplerde gezmeye başlayacaktır.

Ödenmeyen Borçlara Kefil Olanlar Banka Kredisi Kullanamayabilir

Kefil olduğu için kredi notu düşmüş kişiler daha sonra bankalara kendilerinin kredi başvurularında da yine olumsuz cevap alacaklardır. Çünkü kefil olduğu kişinin borcunu ödemediğinden dolayı ve hakkında yasal takip başlatıldığı için kefilin de kredi notu kredi başvuruları için yeterli olmayacak kredi notu seviyelerine ineceğinden bankalar kredi kullandırmayacaktır. O yüzdendir ki kefil okunurken çok dikkatli olmakta fayda var. Gerçekten itimat ettiğiniz, borcunu ödeyeceğinden adım gibi emin olduğunuz kişilere kefil olunuz. Ama bizim fikrimizi sorarsanız kefil olmamak en iyisidir. Çünkü güvendiği, itimat ettiği kişilere kefil olup da tüm mal varlığına el konulmuş bir çok kişinin olduğu aşikar bir gerçektir.