Kefil Olmak Kredi Çekmeye Engel mi?

Bankalar, kredi notu riskli, az riskli olan veya gelir belgesi kredi kullanmak için yeterli görmediği müşterilerden kefil veya kefiller talep edebilirler. Kredi kullananların kredi borçlarını ödemediği zaman asıl borçlunun taşıdığı tüm sorumlulukları kefiller de taşırlar. Peki kefil olmak kredi çekmeye engel mi?

Kefil Nedir?

Bu soruya hem evet hem hayır cevabı verebiliriz. Önce kefilin Borçlar Kanununda ki tanımından başlayalım konumuza. Kanuna göre kefil, asıl borçlunun ödemediği borçları ve söz verdiği halde gerçekleştirmediği tüm sözlerden yasal olarak sorumlu olan kişi veya kişilerdir. Kefil olduğu kişinin ödemediği borcu ödeyeceğini taahhüt etmektedir.

Kefil Olunan Borç Düzenli Ödeniyorsa Kefil Kredi Çekebilir

Kefilin, kefil olduğu borçlunun borçlarını düzenli şekilde ödediği müddetçe kendisinin de kredi kullanmasında hiç bir engel yoktur. Borcunu düzenli ödemiş ve borcunu bitirmiş borçlunun, borcuna kefil olanların kefilliği borç bitiminden sonra sona erecektir. Kefil olduğu kişinin, kefil olduğu borcun dışında yaşanacak borç ödememelerde kefilin hiç bir sorumluluğu olamaz. Sizlere yaşanmış gerçek bir olaydan bahsetmek istiyoruz. A şahsı zamanında B şahsına kefil olmuştur. B şahsı borcunun düzenli ödemiş ve borcunu bitirmiştir. Daha sonra B şahsı, A şahsının kefil olmadığı başka bir kredi kullanır ve kredi ödemelerinde sorun yaşanır. Banka B şahsına yasal takip başlatır. Bankanın avukatları, B şahsına zamanında kefil olduğu ancak borcun ödendiği dosyayı buluyor ve A şahsına kefil muamelesi yapıyor ve B şahsının şimdi ki ödemediği borcundan dolayı sorumlu tutmaya çalıştı. Tabi bu sadece bankanın blörfünden başka bir şey değildi. Banka, A şahsından hiç bir şey talep edemedi. Bu yaşanmış olayla, yukarıda anlatmak istediğimiz kefilliğin düşmesinin anlaşılması için basit bir örnek verme istedik.

Kefil Olunan Borç Düzenli Ödenmemişse veya Yasal Takip Başlatılmışsa Kefil Kredi Çekemeyebilir

Kefilin, kefil olduğu borçlunun borçlarını düzenli ödememesi bile kefilin kredi notunu düşürecektir. Eğer ki borcunu ödemez ve borç ödenmeme süresi 90. gün geçmişse banka, kredi kullanan kişi hakkında alacağını tahsil etmek için yasal takibe başlatacaktır. Başlatılan yasal takipte, konumuzun ilk girişinde belirttiğimiz gibi kredi kullananların kredi borçlarını ödemediği zaman asıl borçlunun taşıdığı tüm sorumlulukları kefiller de taşırlar. Bankalar, alacağını tahsil etmek için kefilin mallarına, maaşına haciz işlemi uygulayacaktır. Yaşanacak bu süreç kefilin kredi sicil notunu en riskli bölgeye çekecektir. Kefil, her ne kadar masum da olsa işlenen suça ortak olmuş sayılıyor ve kredi notu çok riskli sınıfına girdiği için kendisini kredi başvuruları kabul edilmeyecektir.