Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

Kefil Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi? 

Tanıdıkları insanların istekleri üzerine kendilerine kefil olmak her insanın başına gelmiş bir şeydir. Ancak birisine kefil olmak bu kadar kolay olmamakla birlikte kefil olmanın da getirmiş olduğu bazı sorumluluklar mevcuttur. Öncellikle birisine kefil olabilmek için kredi vs. gibi geçmişlerinizin zamanında ve düzenli ödenmiş olması gerekmektedir. Bu şartları yerine getirip kefil olduğunuz birinin de bu denli geçmişi temiz olmalı ki her ne kadar yakınınızdaki insanlara kefillik yapmış olsanız da neticede borcun ödenmemesi demek kefil olan kişinin borç yükü altına girmesi demektir. Kefil olduğunuz kişi borcunu düzenli olarak ödüyor ve herhangi bir sorun gözükmüyorsa kefil olan kişi kredi başvurusu yapabilir. Ancak asıl borçlu ödemelerini düzenli olarak yapmayıp aksatıyorsa zaten bu sistemde belli olacağı için kefil olan kişinin kredi çekmek gibi bir lüks içerisine giremeyebilir.

Kefile Verilen Sorumluluklar

Asıl borçlu olan kişinin ödememiş olduğu dönemlerin birikmesiyle birlikte kalan tüm borç kefil kişi kimse onun adına yaptırımlar uygulanmaktadır. Kefil olan kişi borçlunun ödemelerini ödememesi gibi durumlarda borcun sahibi olmayı imzasını attığı günden itibaren belirtmiş durumdadır. Yani kefil olacak olan kişi öncelikle borç sahibi ile kesinlikle bir yakınlığı olmalı ve bu yakınlığında ötesinde borç ödeme güvencesini kendisinde gösterebilmiş olan bir kişi olmalıdır. Kefile verilen sorumluluklar daha imza atmadan önce belirlenen şartların yerine getirilmesi ile başlamaktadır. Kefil kişi öncelikle geçmişi ile ilgili birkaç bilgiyi açıklığa kavuşturmalıdır ki borçluya destek çıkacak olan kişi de herhangi bir borç ödemesi yapabilecek güce sahip olmalıdır. Kefil olacak olan kişinin önceden yapmış olduğu ödemelerde ki düzen son derece önemlidir. Eğer borçlu kişi ödeme günleri gelip geçtiği halde borcunu ödemiyorsa bütün sorumluluklar kefil olan kişinin üstüne yüklenmektedir.

Borçlu Kişi Ödeme Yapmazsa Ne Olur?

Bir kişi herhangi bir mağazadan bir ürün alırken istenen kefil ile birlikte ürünü alırken kefil kişinin de imzası ile birlikte 2 kişi bir sorumluluk altına girmektedir. Bu sorumluluk tamamıyla eşit şartlarda paylaşılmış bir durumdur. Yani borçlu kişinin ödeme yapmaması demek bütün ödemelerin kefil kişi üzerine atılması demektir. Eğer borçlu olan kişi ödemelerini yapmazsa borçların kefile binmesi ile birlikte kefil kişi de ne olduğunu anlamadan bir an içinde kendini yüklü bir borcun altında bulabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız kefil olacağınız kişileri iyi tanımalı ve seçmelisiniz.

Bir Cevap Yazın