Karekodlu Çeklerin Kullanımı Arttı

Özellikle vadeli mal satışlarında belli vadelere kesilen çeklerin karşılıksız çıkma ihtimali, ürün ve hizmet satışını gerçekleştiren ve karşılığında çek alan üreticilerin hep korkulu rüyası olmuştur. Ancak Türk mühendisler tarafından geliştirilen Karekodlu çekler sayesinde bu korkuların önüne geçilmiş oldu. Özel optik okuma sayesinde çekin kesildiği andan itibaren karşılığının olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Karekodlu çeklerin vermiş olduğu bu güven sayesinde de kullanımları arttı, 3 milyon 500 kişiye ulaştı.

Kullanım 3 Milyon 5 Bin Arttı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi, 15 Şubat 2019 itibarıyla 3 milyon 523 bin 143 adet karekodlu yaprağının piyasada olduğunu ve bu sayının da piyasalar tarafından bu çeke karşı olan güveni gösterdiğini belirtti. Ülkemizde 1 Ocak 2019’den itibaren karekodlu çeklerin kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Yine çıkartılan karekodlu yönetmeliği ile çekin karşılığını ödemeyenlere para cezası ikinci defa kestiğin çekin karşılığını ödemeyenlere de hapis cezası ve ticaretten men cezası veriliyor.

Nasıl Okunuyor?

Çeki kesenlerin (keşideci) banka, şube bilgilerini, hesap ve çek numarasını içeren, özel bir kodlamayla oluşturulan kodun akıllı cihazlarca okunması ile keşidecinin geçmiş çek bilgileri, çek ödeme performansları görülmektedir. Böylece ürün ve hizmet satışı yapan, karşılığında karekodlu çek alacak kişiler çek düzenleyenin çek performansına göre çeki kabul edip etmeyeceğine karar verebilmektedir. Çek kabul edecekler, akıllı cep telefonlarına veya tabletlerine indirilecek karekodlu mobil uygulaması sayesinde karekodlu çeki düzenleyenlerin performansları hakkında bilgi sahibi olunmakta ve karar verilmektedir.

Hangi Bilgiler Bulunur?

Karekodlu mobil uygulama sayesinde;
-Düzenleyenin ibraz edilen ilk ve son tarihi,
-İbrazında ödenen çeklerin toplam sayısı,
-Ödenen toplam çeklerin yüzdesel ifadesi,
-Ödenmeyen veya geciken çek sayısı ve yüzdesel ifadeleri,
-İbraz edilen çeklerin 5 yıllık dağılımı,
gibi bilgilere ulaşılmakta ve çeki kabul edecek olanların karar vermesine yardımcı olacaktır.

Karşılıksız Çıkma İhtimali Yüzde 80 Azaldı

Son olarak karekodlu çeklerde geçmiş çek ödeme performansına dair bilgileri gösterdiğinden, karşılıksız çıkma ihtimali %80 azalmıştır.

Findeks Karekodlu Çek Sistemi Videolu Anlatımı: