Kara Listede Bulunanlara Kredi

İçerikler

Kara Listede Bulunanlara Kredi

TBB Risk Merkezi tarafından belirlenen, kredi ya da kredi borçlarını ödememiş olan ve bu sebeplerden dolayı icralık duruma düşen ya da düşmek üzere olan kişilerin bulunduğu listedir. Günümüz de çeşitli finans kuruluşları yani esnaf odaları veya bankalar bu listede ki kişilere kredi vermemektedirler. Bunun sebebi ise kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunan bireyin daha öncesinden borçlarını ödemeyerek kara listeye girmiş olmasıdır. Bunun gibi durumlarda kredi başvurusunda bulunan bireyler borçların düzenli ödenmesi garantisini veremezler. Bu sebepten dolayı bankalar bu kişilere kredi vermek istemezler. Kara listeye neden girilir sorusunu da bu şekilde cevaplamış olduk.

TBB Risk Merkezi tarafından idame edilen kara liste, bireyleri sadece maddi anlamda kapsar. Buna göre kişi icra dosyalarını kapatır, borçlarının ödemesini tamamlarsa kara listeden ismi çıkarılır. TBB Risk Merkezi, kara listeye dâhil olan kişilerin isimlerini, borçlarını ödeyip, icra dosyalarını kapatmaları halinde 5 yıl gibi bir sürecin ardından listeden çıkarır. İcralık olan kişi kredi çekebilir mi? Gibi sorular bütün vatandaşların merakıdır.

TBB Risk Merkezinin belirlediği bu süreçte insanlar bankalardan kredi veya kredi kartı kullanımı talep edemez. Bu durumdan dolayı borçlarınızı kapatsanız dahi bankalardan yararlanılamadığı için bireylerin maddi durumları olumsuz etkilenebilir. Bunu çözümü de devlet tarafından çıkarılan sicil affıdır.

İnsanların kara listeye girip girmeyeceğini belirleyen kurumun adı KKB’dir.

KKB Nedir Ne İşe Yarar?

Tam adı Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. olan bu kuruma üye olan tüm finans kuruluşları arasında, bu kuruluşlar ile etkileşime geçen herkesin detaylı bilgilerinin paylaşılması ve kredi aşamasında ki risklerin tespit edilmesi, bunun sayesinde de risklerin en aza indirgenmesi amaçlanmıştır.

Hangi Bankalar KKB Üyesi

 • Akbank
 • Denizbank
 • Şekerbank
 • C. Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Halkbank
 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıfbank

Kara Liste Ve Kötü Sicil Aynı Mıdır?

Kötü sicile sahip bir birey finans kuruluşlarından hiçbir şekilde kredi veya kredi kartı kullanımından yararlanamaz. Kara listede bulunan bireylerin kredi notları düşük olduğundan riskli grupta bulunurlar. Bankalar da böyle kişilere kredi vermekten çekinirler. Kısacası sicili kötü birey kredi veya kredi kartlarından yararlanamazlar fakat kara listede bulunan bireylerin bunlardan yararlanma şansı vardır.

Kara Listede Bulunan Bireyler Nasıl Kredi Kullanır?

TBB Risk Merkezinin kara listesinde bulunan bir bireyseniz ve kredi çekmek istiyorsanız ilk olarak tercih ettiğiniz bankaya başvurmalısınız. Başvuracağınız bankanın daha öncesinden çalıştığınız ya da maaşınızı çektiğiniz bankalardan olması sizin yararınıza olacaktır. Bankalara başvurmadan önce, bu kurumların sizden talep ettiği bütün evrakları tamamlamanız gerekir. Başvurduğunuz banka, gerekli prosedürlerden sonra size olumlu veya olumsuz dönüş yapacaktır. Fakat olumsuz bir cevap sizin için sürpriz olmaması gerekir. Kara listede bulunduğunuz takdir de evraklarınızda her hangi bir eksiklik olması halinde örneğin; gelir belgenizin bulunmayışı. Bu gibi durumlar sizin zararınıza olacaktır ve bankalar size kredi vermeyecektir. Daha önceden kara listede bulunurken maaşınızın bir kısmına icra konuldu ise bu durum bankanızın size kredi vermesi için engel oluşturacaktır.

Kara Listede Olanlar İçin Başvuru Şekilleri

Kimi zamanlar insanlar bankalardan aldıkları borçları geri ödeyemezler. Bu gibi durumlar uzun süreli oluşursa TBB Risk Merkezi sizin isminizi kara listeye alır. İsminiz kara listede bulunduğu takdir de borçlarınızı ödeseniz dahi 5 yıl gibi bir süre daha listede bulunursunuz. Fakat kara listede bulunduğunuz halde borçlarınızı öderseniz, Kara listedekilere kredi veriyorlar. Bu gibi durumlarda bazı seçenekleriniz bulunur. Bu seçenekler şöyledir;

 • İpotek ile kredi çekme
 • Kefil göstererek kredi çekme
 • Sicil Affı ile kara listeden çıkma

Bu gibi seçenekler ile kara listede bulunurken sizde kredi çekebilirsiniz.