Kamyon ve Tır Kredisi Nasıl Alınır?

Bankaların kredi verdiği kredi çeşitlerinden biri de ticari kredilerdir. Özellikle nakliyat işiyle uğraşanların sıfır tır, kamyon almak istemeleri veya ikinci el tır ve kamyon almaları için bankalar ticari kredi adı altında ağır vasıta kredileri vermektedir. Kamyon ve tır kredisi nasıl alınır? Makalemizde hangi bankaların tır ve kamyon kredileri verdiği, uygulamış oldukları faiz oranları, kredi şartları hakkında bilgi vereceğiz.

60 Aya Kadar Tır ve Kamyon Kredisi

Bankalar, ticari krediler altında sıfır ve ikinci el ağır vasıta kredileri vermektedir. Bankalar, kamyon ve tır kredilerinde 60 aya kadar vade uygulamaktadırlar. Yine 8 ile 10 yaş arası ağır vasıtalar içinde ikinci el kamyon ve tır kredileri verilmektedir.

Koç Finans Tır ve Kamyon Kredisi

Koç Finans’ta müşterilerine anlaşmalı olduğu araç markalarıyla, müşterilerine %100’e kadar sıfır ve ikinci el kamyon ve tır kredileri vermektedir. Koç Finans, 60 ay vadeyle en minimum limit 10.000 liradan başlamak üzere kredi hizmeti vermektedir. Koç Finans, Ford Cargo ürünlerinde, kamyon, tır, dorse veya filo şeklinde kredi vermektedir.  Koç Finans, Ford Cargo  araçlar için aylık %1.30 faiz oranı uygulamaktadır.

Vakıfbank Tır ve Kamyon Kredisi

Vakıfbank’ta kamyon, tır, otobüs, dorse, filo kredileri veren diğer bir bankadır. 8 yaşına kadar olan ticari araçlar için de ikinci el ticari araç  kredisi vermektedir. Vakıfbank’ta ticari araç kredileri için aylık %1.25 faiz oranı uygulamaktadır.tır kredisi

Ziraat Bankası Tır ve Kamyon Kredisi

Ziraat Bankası da otobüs, tır, kamyon kredileri veren diğer bir bankadır. Ziraat Bankası’da kaskosuz ticari kredilerde aylık %1.21, kaskolu ticari kredilerde ise aylık %1.19 oranında faiz uygulamaktadır. Ziraat Bankası, yine ticari krediler adı altında filo kredileri de vermektedir.

Kredi Verilecek İkinci El Tır ve Kamyonlarda Aranan Şartlar

Hangi bankadan tır ve kamyon kredisi alırsanız alın, alacağınız aracın alıcı veya banka tarafından yapılacak kasko şartı bulunmaktadır. Yine araç, kredi borcu bitimine kadar banka adına ipotek edilecektir. Satın alınacak ikinci el kamyon ve tır kredilerinde aracın üzerinde şerh olmaması gerekmektedir. Koç Finans dışında ki bankalar, tır ve kamyon kredilerinde ekspertiz değerinin %70 ile %80 arasında ticari araç kredisi kullandırmaktadır.

Tüzel Kişiler İçin İstenilen Evraklar

Son olarak, tır ve kamyon kredileri alacaklardan bankaların istemiş oldukları evraklardan bahsederek konumuzu bitirelim. Tüzel kişiler için; Oda sicil kaydı, imza sirküleri, kuruluş, ortaklık yapısını gösteren ve son sermaye değişikliğini gösteren ticaret sicil gazeteleri, ortakların N.C. fotokopileri, Kooperatif üyelik belgesi, araç listesi, devam eden işlere ait sözleşmeler ve tamamlanan-devam eden işler tablosu, vergi levhası fotokopisi istenmektedir.

Gerçek Kişiler İçin İstenilen Tır ve Kamyon Kredileri

Gerçek kişiler için de; Oda Sicil Kaydı,Kuruluş, ortaklık yapısını gösteren ve son sermaye değişikliğini gösteren ticaret sicil gazeteleri, imza beyannamesi, ortakların nüfus cüzdan fotokopileri,kooperatif üyelik belgesi, araç listesi , devam eden işlere ait sözleşmeler ve tamamlanan-devam eden işler tablosu (inşaat şirketleri), vergi levhası fotokopisi istenmektedir.