Kadın Girişimci Kredileri

İçerikler

Kadın Girişimci Kredisi Verenler

Yaratıcı ruhu olan, evine maddi destek vermek isteyen, kendi ayakları üstünde durmak isteyen veya iş dünyasında başarılı bir iş kadını olmak isteyen kadınlara iş kurması için maddi destek veren bir çok kurum kadın girişimci kredileri vermektedir. Bu yazımızda hangi kurumların, hangi şartlarda kadın girişimci kredileri verdikleri konusunda bilgi vereceğiz.

Kadınlara girişimci kredisi veren kurumları 3 başlık altında toplayabiliriz.

1-Bankalar:

Bankalar, iş hayatına atılmak isteyen kadın girişimcilere kredi desteği vermektedir. Verilen kredilerin faiz oranlarını aşağılarda tutulduğunu da hemen belirtelim. Ziraat Bankası, İş Bankası, TEB, Garanti Bankası kadın girişimcilere kredi veren bankalardır. Yine bankalar, iş dünyasına atılan kadın girişimcilere kredi desteklerinin yanında danışmanlık hizmetleri vermektedir. Kadınların iş dünyasında karşılaşılacakları sorunlara çözüm üretmek için danışmanlık hizmetleri vermektedir. 

2-KOSKEB:

Girişimci kadınlara destek veren kurumların başında  KOSKEB gelmektedir. KOSKEB, kadın girişimcilere hibe kredileri ve faizsiz geri ödemeli destek kredileri vermektedir. Bunun için yapılması gereken KOSKEB’in veri tabanına üye olmak ve KOSKEB‘in belirleyeceği tarihler arasında ki eğitim seminerlerine katılmak ve Girişimci Sertifikası almaktadır. Girişimci Sertifikası alan kadın girişimciler, nasıl bir iş yapmayı düşündüklerine dair iş projesini hazırlayıp KOSGEB müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir. Değerlendirilecek projelerin kabul edilmesi durumunda 50 bin liraya kadar hibe ve 100 bin liraya kadar da faizsiz kredi desteği verilmektedir. Ancak şunu hemen belirtelim ki KOSKEB’te ki sistem; girişimci, kendi parasıyla iş yerini kuracak ve yapmış olduğu masrafları faturalandıracaktır. KOSKEB’te fatura bedeline göre hibe veya faizsiz kredi verecektir. 

3-Mikro Kredi:

Girişimci kadınlara verilen küçük çaplarda ki kredileri Mikro kredi olarak adlandırabiliriz. Mikro Kredi için 5 kadın girişimcinin bir araya gelmesi şartı bulunmaktadır. Kadınlara verilecek kredilerden dolayı kefil, şart, evrak falan imzalatılmıyor. Borcun ödenmediği zaman da faiz işlemiyor ve haciz işlemi başlatılmıyor. Kulağa hoş gelen mikro kredinin detaylarına geçelim isterseniz. Bangladeş’li bir ekonomist olan Muhammed Yunus tarafından geliştirilmiş Mikro Kredi projesi, 2006 yılında Muhammed Yunus’a Nobel ödülünü kazandırmıştır.

Mikro Krediden faydalanabilmek için Türkiye Grameen Mikrofinans Programına dahil olmanız gerecektir. Bir araya gelecek 5 girişimci kadın TGM’nin burada ki şubelerine başvurabilirler. Başvuruları kabul edilen kadınlar 3 günlük basit bir eğitimden geçeceklerdir. Burada ki amaç kadınların gerçekten iş yapabilecek kabiliyetleri olup olmadığı, yapacakları işlerde ne kadar başarılı olabileceklerinin ölçümünü yapılmasıdır. Eğer ki heyet ikna olursa 1.000 TL ile 15.000 TL arasında mikro kredi desteği verilmektedir. Şunu hemen belirtelim ki verilen mikro krediler faizsiz olup, TGM’nin bu hizmetten hiç bir karı yoktur. Krediyi alan ve iş yerini açan kadınlar, çalışmaya başladıktan sonra haftalık, 15 günlük veya aylık olarak ödeyebilecekleri kadar kredi geri ödemesi yapmaya başlayacaklardır.