İstanbul’da Kiralar Yüzde 25 Geriledi

Hayat şartlarının en zor olduğu illerin başında İstanbul gelmektedir. Özellikle İstanbul’da ki kiraların yüksek olması yaşanan sıkıntıların başında gelmektedir. Ancak İstanbul Emlakçılar Odasından yapılan açıklamada, İstanbul’da ki kiraların yüzde 25 gerilediğini açıkladı.

İstanbul’da ki Kira Oranları Yüzde 25 Düştü

İstanbul Emlakçılar Odası, İstanbul’da şu an için çok fazla boş konut ve iş yeri olduğu, mal sahiplerinin mülklerine kiracı bulamadıklarını açıkladı. Kira fiyatlarının yüksek olması nedeniyle de İstanbul’da ki kira fiyatlarında yüzde 25’lik düşüş yaşandı. Geçen sene Beşiktaş ilçesinde 2 bin liraya kiraya verilen daireler, şu an 1.000 liraya kiraya verildiği yine Beşiktaş’ta ki aylık 12 bin lira istenilen iş yerlerinin şu an 9 bin liraya kiralanabileceği belirtiliyor.

Konut Alımlarının Fazla Olması, Kira Fiyatlarının Düşmesine Neden Oldu

Emlak piyasasında ki hareketlilik, 20 yıla varan vadelerle konut satışının yapılması, inşaat firmalarının cazip tekliflerle konut ve iş yeri satımı yapması, vade süresinin uzun tutulması, konut alımında istenilen peşinat tutarının düşürülmesi gibi nedenlerden dolayı tüketicilerin yeni konut projelerine akın ettiği görülmektedir. Konut alımlarının fazla olmasından dolayı da konut ve iş yeri kiralayan sayısında ciddi azalma meydana gelmiştir. Kiracı sayısının azalmasıyla evlerine ve iş yerlerine kiracı bulamayan mal sahipleri de kiralarda indirim yoluna gitmek zorunda kalmışlardır. İstanbul Emlakçılar Odasından yapılan diğer bir açıklamada  Kira indirimlerinin bir süre daha bu şekilde devam edeceklerine inandıklarını belitti.

Bağdat Caddesinde ki Mağaza Kiraları Yüzde 30 Geriledi

İstanbul’da ki kira fiyatlarında ki düşüşlerin yaşandığı en belirgin yerlerden biri de Bağdat Caddesi. Kadıköy’ün Caddebostan mahallesinde yer alan Bağdat Caddesinde, kira fiyatları yüzde 30’lara varan indirim yaşanmaktadır. Kira fiyatlarında ki anormal artışlardan sonra Bağdat Caddesinde ki 332 mağazanın yüzde 60’ı boşalmıştı. Yaşanan kira indirimlerinden sonra şu an 264 iş yeri yeniden kiralanmıştır. 68 iş yeri de yeni kiracılarını beklemektedir. Bağdat Caddesinde, 100 metrekarelik bir mağazanın kira fiyatları 50 bin liradan başlıyor. Mağazanın ön tarafta olması ve metrekaresinin büyümesiyle beraber bu kiralar 70 bin lira 100 bin lira arasında değişmektedir.


[Toplam:0    Ortalama:0/5]

 YILDIZ VEREBİLİRSİNİZ 🙂


Sizin yorumunuz bizim için önemli.