İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ve Ne Kadardır?

İşsizlik maaş uygulaması 2002 yılında hayata girmiştir. O tarihten günümüze kadar 6 milyona yakın kişi işsizlik maaşı alabilmek için başvurmuşsa da yaklaşık 2 milyon kişinin başvuruları ret edilmiştir. İşten çıkarılan ve iş buluncaya kadar işsizlerin mağdur edilmemesi amacıyla hayata geçirilen işsizlik maaşı nasıl alınır ve Ne kadardır? Makalemizde işsizlik maaşını detaylı olarak sizlerle paylaşacağız.

Şartları Nelerdir?

Önce ilk sorudan başlayalım ve işsizlik maaşı alabilmek için gerekli şartlardan bahsedelim. İşsizlik maaşı alabilmek için işçinin iradesi dışında işten çıkartılması gerekir. Yani işçi kendi isteğiyle değil iş veren tarafından işten çıkartılması gerekir. Evlilik, askere gitme gibi durumlarda kesinlikle işsizlik maaşı alınamıyor. Gelelim diğer şartlarına. İşsizlik maaşı alacak kişilerin, işten çıkartıldıkları günden 120 gün öncesine kadar sigorta priminin yatırılması gerekir. Basit bir örnek vermek gerekirse 1 Kasım 2019 yılında işten çıkartılmış bir işçinin en az 1 Ağustos 2019 yılından itibaren çalışmış olduğu günlerin sigorta primlerinin yatırılmış olması şartı bulunmaktadır. 119 gün bile olsa işsizlik maaşından yararlanamamaktadır. Yine işten çıkartılmış işçinin işten çıkartılmış işçinin son 3 yıl içinde 600 günlük sigorta priminin yatırılmış olması gerekir. Diyelim ki işten çıkarılmadan önce ki 120 günü sigorta primleri yatmış ancak önce ki son 3 yılında ki sigorta prim sayısı 600 günü doldurmuyorsa yine işsizlik maaşı alamamaktadır. Eğer ki sigorta primleriyle ilgili şartlar tutan işten çıkartılmış kişiler işsizlik maaşı alabileceklerdir.

Nasıl Hesaplanıyor?

Gelelim işsizlik maaşı için nasıl ve nereye başvurulması gerektiğine. İşten çıkartılan işçiler en geç 30 gün içinde İş Kur müdürlüklerine veya İş-Kur resmi sitesi olan www.iskur.gov.tr adresine başvurmaları gerekmektedir. İş akidinin fesih olduğuna dair yerinden alacakları belgeyle 30 gün içinde başvurmayanlar işsizlik maaşından faydalanamamaktadır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadardır?

Gelelim diğer soruya. İşsiz olanlar ne kadar işsizlik maaşı alacaklar? İşsizlik maaşı hesaplanırken 3 kritere göre maaş bağlandığını ve alacakları maaş süreleri belirlenmektedir. Şöyle ki;

  • .120 gün primleri ödenmiş ve son 3 yılında  600 gün sigortalı olarak çalışanlar ödemiş 180 gün ( 6 ay ) boyunca 653 TL işsizlik maaşı alacaklardır.
  • .900 gün sigortalı olarak çalışan ve işten çıkartılan işsizler 240 gün ( 8 ay ) boyunca 860 TL maaş alacaklardır.
  • .1080 gün sigortalı olarak çalışan ve işten çıkartılan işsizler 300 gün ( 10 ay ) boyunca 1307 TL maaş alacaklardır.

İşsizlik maaşının en fazla 10 ay verildiği ve 10 ay içinde maaşın kesileceğini hatırlatmakta fayda vardır.

Maaşın Kesildiği Durumlar

Gelelim hangi durumlarda işsizlik maaşının kesileceğine.

.İş Kur tarafından bulunan işi haklı nedeni yokken ret eden işsizlerin maaşları kesilmektedir.

.Yaşlılık aylığı alanlar

.Bir yerde çalıştığı tespit edilenler

.Belediyelerin mevsimlik işçi çağrılarına haklı nedenleri yokken gitmeyenler

Yukarıda ki şartlara uyanların da işsizlik maaşları kesilecektir.