İşsizlik Maaşı Almadan Önce Evraklarınızı Tamamlayın

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar

Günümüzün en büyük dertlerinin başında işsizlik gelmektedir. Yeni üniversite mezunlarından başlayıp senelerce çalışılıp işten çıkartılana kadar herkes bu sıkıntıyı çekmekte ve buna çözüm aramaktadır. Belirli bir süre çalışıp işten çıkartılan insanlar içinse işsizlik maaşı verilmesi, işsiz insanlara büyük kolaylık getirdi.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kendi isteği olmadan işten çıkartılmış kişilere işsizlik ödeneği de denilen bir ödenek verilmekte ve yeni bir iş bulup da çalışmaya başlayana kadar olan süre içerisinde devletin ödediği ücrete işsizlik maaşı denilmektedir.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

Geçtiğimiz yıllarda resmi gazetede yayınlanan 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda yer alan bilgilere göre, eğer bir kişi çalışmaya istekli, yetenekli, yeterince sağlıklı ve yeterli olmasına rağmen kendi isteği dışında işini kaybederse; işten çıkartılmadan önceki 120 gün içerisinde prim ödenmiş ve sürekli çalışmış ise; aynı zamanda son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası pirimi ödenmiş ise işten çıkartıldığı günden itibaren 30 gün içerisinde İşkur’a başvurursa işsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadır.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşsizlik maaşı hakkını kazanan kişilerin bu ödeneği alabilmesi için, işten çıkartıldıktan sonraki 30 gün içerisinde mutlaka İşkur’a başvurması gerekmektedir. İşten çıkartıldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde 3 nüsha halinde işten ayrılma bildirgesi düzenler ve bu bildirgenin 1 nüshasını İşkur’a, 1 nüshasını işten çıkartılan kişiye ulaştırır, bir nüshasını ise kendisine saklar.

İşten çıkartılan kişi, işten ayrılma bildirgesi, resmi kimlik belgesi ve talep dilekçesi ile şahsen İşkur’a gider ve başvuru yapar. Başvuruyu yapan kişi gerekli olan tüm şartları taşıyor ise işten çıkartıldığı gün baz alınarak işsizlik ödeneği hesaplanır ve maaş ödemesi, ay sonunda yapılır.

Son 3 yıl içerisinde minimum 600 gün sigortası yatırılmış olan kişiler 180 gün süreyle işsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadır. Eğer son 3 yıl içerisinde minimum 900 gün sigortalı olarak çalışılmış ise bu süre 240 güne çıkmakta, 1080 günü geçmiş ise süre 300 güne ulaşmaktadır.