İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2016 | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


İşsizlik Maaşı Alma Şartları 2016

27 Ağustos 2016

İşsizlik maaşı alma şartları 

Mevcut olan işiniz sonlandırıldı ve artık bir gelire sahip değilsiniz düzensizleşen ya da tamamen eksilen bu gelir düzeyi size bunaltabilir ya da zora sokabilir. Bu durumun önlemini almak gereklidir her zaman için. İşinizden herhangi bir sebep ile çıkışınız verilmiş olabilir ya da bir kaza sonucu işiniz ile tüm bağlantınız kesilebilir. Uzun bir süre işsiz kalmak kimsenin yaşamak isteyeceği bir durum değildir. Ve bu durum gerek ailenizi gerek sizi maddi olarak çok etkilese de manevi olarak da ruhsal sıkıntılar çıkarabilir size. İş bulma süreciniz her zaman kısa sonuçlanmaya bilir kimi zamana uzun bir vakit işsiz ve maaşsız kalabilirsiniz. Bu arada sigortanız da yatmayacaktır. Tam da böyle bir dönemden geçiyor iseniz işsizlik maaşına şartlarınız uyduğu takdirde başvuru yapabilirsiniz. Sizde işsizlik maaşınızı alarak çok kolay bir geçiş dönemi yaşayabilirsiniz. Bu şekil de bunalımlardan uzak bir hayat sürer iken aynı zaman da iş değiştirme ya da işsiz kalma düşünceleri sizi korkutmayacak ve daha rahat bir psikolojiye sahip olacaksınız.

Bu durum da işsizlik maaşının şartları nelerdir?

Sigortasında işsizlik fonu kesintisi yapılan herkes işsizlik maaşı alabilir. ( İş yerinde çalışan sigortalı işçiler ). İşsizlik maaşı alma şartları 2016 şartlarından olan son 3 yılın prim gün sayınız alacağınız maaşın süresini belirler. İşsizlik maaşı alabilme startından biride son 3 yıl içerisinde toplamda en az 600 gün priminizin yatmış olmasıdır.  Eğer yatmamışsa 600 günlük priminiz yok ise işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşı alma 2016 şartlarından biride işin sona erdiği tarihten geriye doğru sayılarak kesintisiz 120 iş günü çalışmış olmaktır. Yukarıda geçen son 120 iş günü içinde farklı iş yerlerinde çalışmış olabilirsiniz bu önemli değildir sorun teşkil etmez.

Dikkat edilecek konu

Dikkat etmeniz gereken konu 120 günlük süre zarfında bir iş yerinden diğer iş yerine geçerken priminizin aynı gün veya bir sonraki gün başlatılmış olmasıdır. Varsayalım ki bir iş yerinden Mayıs 15’te çıkarıldıysanız işsizlik maaşı alabilmek için Mayıs 15 veya 16 da yeni işinize girişiniz olmalıdır. Yani Mayıs ayında 30 günlük priminiz yatmış olmalıdır. Bunun bazı istisnaları vardır bunlardan bazıları şunlardır; Raporlu olmak ve ücretsiz izne ayrılmak gibi.

İşsizlik maaşı alma şartları 2016 şunlardır;

Son üç yıl içerisinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmiş olması.

En son çalışma süresinden önceki 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olma durumu

Son çalışma süresinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen veya elektronik ortamda başvurması

Uygun bir kod ile ayrılmış olması

 

Yukarıdaki şartları taşıyan, çalışırken işsiz kalan, başvurusunu yapan issizlere işsizlik ödeneği ödenmektedir. İşsizlik maaşı alma şartları 2016 yerine getirildiğinde ve işsizliğiniz resmîleştiğinde maaşını almaya başlayabilirsiniz. Bu uygulamadan faydalanabilmeniz için işten çıkartılmış olmanız gerekmekte, yani kendi isteğiniz dışında işinizi kaybetmiş olmanız mesela; iş yerinin kapanması veyahut iflas etmesi durumu gibi. İşsizlik maaşı alma 2016 ödeneği 120 gün primi tam olanlara verilmektedir.Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık