İşkur Kredi Başvurusu

Birçok projeye destek çıkan ve hepsinin başında temel başlangıç olarak kendini gösteren İşkur kredisi bir KOSGEB projesi olup, kişiler tarafından planlanan ve faaliyete geçirilmesi için gerekli kredi imkânını sunmakta olan yardımcı bir programdır. Aynı zaman’da projesi dâhilinde başka kişileri de istihdam ettirmek isteyen girişimcilere kredi imkânı da sunan KOSGEB, bu doğrultuda İşkur kredisi almak isteyen kişilere destek olmaktadır. Kişilerin işkur kredi başvurusu üzerine yapmış oldukları talep neticesinde projenin onaylanması ve işleme girmesi için KOSGEB tarafından bir takım şartlarında olduğunu unutmamak gerek. Konu tamamen devletin hibe kredi desteği üzerine ülkemizde farklı ve daha fazla üretim ve aynı zaman’da daha çok kişinin istihdam görülmesi üzerine oluşturulan bir taslak projesidir.

Devlet tarafından üretim ve istihdam planlamasına teşvik projesi ile insanların hayallerinde yatan projelerini faaliyete dökerek potansiyel bir performans sergilemeleri ve aynı zaman’da birçok kişinin de bu projeye dâhil edilerek istihdam görmesi hem ülke ekonomisine hem de üretim hacmine büyük bir katkı sağlamaktadır. Bu atılım için girişimcilerin ilk etapta devlet tarafından sunulan teşvik paketlerine göz atarak kendi projeleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan krediye başvuru yapılması en mantıklısı olacaktır. İşkur kredi başvurusunun ana temeli olan KOSGEB tarafından yapmak istediğiniz iş veya proje üzerine gerekli olan tüm materyaller ve projenin süreci hakkında detaylı bir bilgi ve ayrıntılı işleyiş periyotları rapor halinde KOSGEB’e sunmanız gerekmektedir. KOSGEB’e sunacağınız bu proje genelleme raporunda değineceğiniz her şeyin mutlaka aydınlatıcı bir özelliği ve aynı zaman’da detaylı bir açıklama mantığı ile sunmanız gerekmektedir.

VAROLAN İŞLETMELER İÇİN DEVLET HİBE DESTEĞİ

İşkur kredisini henüz işleyişte olmayan projelerin dışında aynı zaman’da var olan bir işletmeniz içinde talepte bulunabilirsiniz. Eğer faaliyet gösteren ve aktif bir şekilde pazarda yer alan bir işletmeye sahipseniz ve bu işletmeyi daha da ileriye taşımak kaydı ile bir projeniz var ise devlet hibe desteğinden de faydalanabilirsiniz. Devletin işletmelere sunduğu farklı teşvik modellerinden birini seçerek, bu doğrultuda faydalanacağınız kredi miktarı ile ilgili sizlere yöneltilecek olan suallere olabildiğince tatmin edici cevaplar vermeniz krediyi almanıza daha fazla şans sunmaktadır.

KOSGEB, genellikle iş fikrinin ne denli bir çapta olduğuna ve ileriye dönük potansiyel bir işleyiş içerisinde olduğuna bakmaktadır. Eğer gelecek vaat eden bir projeniz veya ileriye taşımak istediğiniz bir işletmeniz var ise devlet desteğini hızlı bir şekilde alabilmeniz oldukça mümkündür. İşkur kredisi alabilmek için İŞGEM’e kayıtlı bir işletme veya girişimci olmanız ise bu konuda esas şarttır. Akabinde uygulamalı girişimcilik eğitimi üzerine de katıldığınız kursları bitirmiş ve katılım belgesi almanız gerekmektedir.

İŞKUR KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşkur kredisinden faydalanmak için öncelikli olarak faaliyet aşmasında olan işletmelerin tüm yasal aşamalarını sorunsuzca tamamlamış ve aynı zaman’da kredi için hazırladıkları iş planını KOSGEB merkezlerine müracaat ederek yeni girişimci desteği projesini sunan departmana teslim etmeleri gerekmektedir. Yapılacak olan müracaat işleminde yeni girişimci desteği başvurusu incelenip değerlendirildikten sonra yetkililer tarafından karar çıkartılarak sonuca varılmaktadır. Bu doğrultuda başvurusu onaylanan kişilerin işletme veya projeleri için gerekli harcamaları gösteren fatura, banka ödemeleri ve benzeri makbuzların KOSGEB’e sunulmasıyla birlikte, KOSGEB tarafından kişiye banka havalesi olarak para desteği sunulmaktadır. Uygulamalı girişimcilik eğitimleri genellikle 30 ila 45 günlük bir süreç ile geçmekte olup, aynı zaman’da toplam olarak 60 saatlik bir ders periyotunu kapsamaktadır. Bu eğitimleri geçtikten sonra olumlu bakınan projeye KOSGEB tarafından kredi desteği sunulmaktadır.

Bir Cevap Yazın