İşbaşı Eğitim Programına Katılanlara 1404 Lira Maaş

Hükumet, işsizlik sayısını azaltmak için yeni bir projeyi hayata sokuyor. Buna göre işsiz olan ve 15 yaşından büyük herkes, açılacak iş programlarına katılarak meslek öğrenip, deneyim kazanacaklar. İşsizler, hem meslek öğrenecekler hem de aylık 1404 lira maaş alacaklardır. İşte işbaşı programının detayları.

İşbaşı Programının Amacı Nedir?

Meslek lisesi ve ticaret lisesi gibi mesleki dallardan mezun olan gençlerin yaşadığı en büyük sorun tecrübe. Gençler her ne kadar bu okullardan mezun olup diploma alsalar da iş tecrübelerinin olmaması iş bulmalarında sorun yaratmaktadır. Hükumet, meslek liseleri, meslek yüksek eğitim kurumlarından mezun olan ancak işsiz olan gençlere iş eğitim programları düzenleyecektir. Bu işbaşı eğitim programı sayesinde gençler, yetenekli olduğu iş konularında tecrübe sahibi olacaklardır. Üstelik, işbaşı eğitim programlarına katılanlara da maddi destek sağlanacak ve iş eğitim programlarına aksatmadan katılanlara asgari ücret olan 1404 lira ödeme yapılacaktır.

İşbaşı Eğitim Programı Hangi Meslekler İçin Açılacaktır?

İş başı eğitim programlarında, işsiz olan kişiler yetenekli olduğu meslek dallarını seçebileceklerdir. Kuaförlük, cilt bakımı, muhasebe, takı yapımı, hasta bakıcılığı, kasiyer, tezgahtarlık, masör, fotoğrafçılık gibi bir çok meslek dalında eğitim verilecektir. İşkur tarafından verilecek işbaşı eğitim programları iki şekilde yapılacaktır. İlk eğitim şekli iş yerinde verilecek eğitim kursu diğer eğitim şekli ise sadece çalışanlara verilecek bire bir eğitimlerdir. Verilecek işbaşı eğitimini başarıyla tamamlayanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi verilecektir. 2015 yılında çıkartılan bir kanunla, yukarıda saymış olduğumuz meslekleri yapabilmek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmiştir. Bu meslekleri icra edebilmek için bu belgenin alınması gerekmektedir. İş başı eğitim programı sayesinde işsizler bu belgeye sahip olacak ve mesleklerini icra edebileceklerdir.

İşbaşı Programına Katılma Şartları Nelerdir?

İş eğitim programlarına katılabilmek için işsiz olmak, 15 yaşını doldurmak ve İşkur’a kayıt olunması gerekmektedir. Ayrıca işbaşı eğitim programına katılabilmek için emekli olmamak gerekir. Yine cezasının bitmesine 3 yıldan daha olan hükümlüler de bu eğitim programına katılabileceklerdir.

İşbaşı Eğitim Programına Nasıl Başvurulur?

İşbaşı eğitim programlarına katılabilmek için İşkur Müdürlüklerine başvurulması gerekir. Yine işbaşı eğitim programının sürekliliğini kazanmak ve işsiz kalan gençlere sürekli eğitim verilip, iş dünyasına atılabilmeleri için de son başvuru tarihi konulmamış olup istenildiği zaman başvurabilecektir.

İşbaşı Programı Kurs Saatleri

İşbaşı eğitim programları en fazla 160 gün, günde en fazla 5 ile 8 saat arası olup haftada en fazla 6 gün yapılacaktır.Haftalık ders saati ise 40 saati geçemeyecektir. İş başı eğitim programına katılabilmek ve Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmek için eğitim kursuna devamlılık şartı aranmaktadır. Bu yüzdendir ki sağlık sorunları olan en az 5 günlük rapor alacaklardır.