İş Kurmak İsteyenlere Hibe Kredi | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

İş Kurmak İsteyenlere Hibe Kredi

İş Kurmak İsteyenlere Hibe Kredi

Hükumet, kesenin ağzını açtı ve kadın girişimciden kırsal girişimciye, üniversite mezunu girişimciden esnafa kadar iş kurmak kurmak veya işini büyütmek isteyenlere Hibe kredisi vermeye hazırlanıyor. Destek kredisi kullanan girişimciler, projelerinde başarılı olursa kullandırılan destek kredisinin bir kısmı hibe olarak verilecek ve ödeme istenmeyecek. İş Kurmak isteyenlere hibe kredisi yazımızda hangi sektörlere ne kadar destek kredisi verilecek ve hibe edilecek kredi tutarlarından bahsedeceğiz.

Ev Hanımlarına 15 Bin Lira Hibe Kredisi Verilecek

Hükumetin hibe kredisi verecek ilk kesim ev hanımları olacak. Kendi işini kurmak isteyen ev hanımları 15 bin liraya kadar hibe kredisi alabilmektedir. Ev hanımları, iş projelerini hazırlayıp ikamet ettiği yerde ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına iş projesini sunacak. Projesi kabul gören ev hanımları 2 yıl ödemesiz 6 yıllığına 15 bin liraya kadar destek kredisi verilecek. İş projesinde başarılı olan ev hanımlarının kredilerinin son 1 yıla ait kredi ödemeleri hibe kredisi olarak sayılacak ve alınmayacaktır.

Meyve Yetiştiricilerine 11 Yıllık Kredi Desteği

Hibe kredisinin verileceği diğer bir kesim ise kırsal alanlarda meyve yetiştiriciliği girişimcilerine verilecek. İş projesi kabul gören girişimcilere ilk 5 yıl ödemesiz toplam 11 yıllık destek kredisi verilecek. Kırsal kesimde meyve yetiştiricilerin hibe kredisi alabilmesi için herhangi bir yerde çalışmaması, maaş almaması ve meyve yetiştiriciliği belgesi olması gerekir. Yine meyve yetiştirici girişimcilerin esnaf olmaması, daha önce hibe kredisinden faydalanmamış olması ve bankadan kredi kullanamaması ve en az iki kadın çalıştırma şartı bulunmaktadır.

Koskeb’ten Esnaflara 50 Bin Lira Kredi

Koskeb ise kurumlarına kayıt olmuş ve iş projesi vermiş girişimci 230 bin esnafa 50 bin lira hibe kredisi verecek. Yine Koskeb, 2017 yılında hibe kredi sayısının artırılacağı ve Koskeb şartlarına uyan ve Koskeb kriterlerine göre iş planı sunan herkese hibe kredisi vermeyi amaçlıyor. Bu konuda Maliye Bakanlığı da hibe kredileri için kaynak ayarlamayı planlıyor.

Teknogirişim Hibe Kredisi

Lisan ve ön lisan üniversite mezunlarına ise Teknogirişim destek kredisi verilecek. Lisans ve ön lisans mezunlarının iş fikirlerinin ticarileşmesi için eğitim, iş rehberi ve 100 bin lira sermaye desteği hibe edilecek. 2017 yılında 2 bin üniversite mezunu olanlara 100 bin lira teknogirişim destek hibe kredisi verilecek. Yine projelerinde başarılı olanların son yıla ait kredi ödemeleri alınamayo hibe kredisi olarak verilecektir.

Bir önceki yazımız olan Yüzde 5 Vergi İndirimi Detayları Belli Oldu başlıklı makalemizde vergi indirimi detayları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık