Kadınlara İş Kurma Kredisi 2019

Kadınlara İş Kurma Kredisi 2019

Kadınlara iş kurma ve sosyal hayatta daha iyi bir pozisyona gelmeleri için devlet, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı aracılığı ile kredi desteği sağlıyor. Devletimiz 2019 senesi itibari ile ev hanımlarını meslek hayatına kazandırmak ve yükselmeleri için özel imtiyazlar ile girişimci kadınlara 50 bin Türk Lirası tutarında hibe kredi desteği sağlıyor. Alınan kredi ile kadınlar KOSGEB tarafından belirlenen sektörlerin tamamında işletme sahibi olabilirler. Devletten kadınlara geri ödemesiz kredi, devletin kadınlara verdiği teşvik kredisi için nereye başvurulur, Kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği kredi, ev hanımlarına mikro kredi, kadınlara destek kredisi nasıl alınır gibi sorularınızı bu makalemizde sizler için yanıtladık. bu bilgilere ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Kadınlara İş Kurma Kredisi Ve Devlet Desteği

Devletimiz çalışmayan ev hanımlarına mikro kredi desteği sağlayarak, iş hayatına atılmaları için teşvik etmektedir. Verilen mikro krediler dışında hedeflerini büyüten kadınlar için devletimiz 50 bin Türk Lirasına kadar hibe kredi desteği sunmaktadır. Kadınların devletin sağladığı hibe kredi şartlarını ve nasıl alınacağı konusunda iyi bilgilenmeleri gerekir. Daha önceleri verilen mikro krediler vakıflar aracılığıyla temin edilmekteydi. Fakat hedeflerini büyüten kadınlara verilen 50 bin Türk Lirası tutarında ki kredi bankalar aracılığı ile verilmektedir. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından koordine edilen ve yine aynı kurum tarafından onaylanan krediler için bazı şartlar sunuluyor. Kadınların iş hayatına atılmadan önce bazı teknikleri ve detayları öğrenmeleri için girişimcilik eğitim programları sunuluyor. Kadınların kredi alabilmeleri için bu programlara katılmaları gerekmektedir. Bunun dışında da bazı koşullar şart koşuluyor. Bu koşullar şu şekilde;

  • 18 yaşından büyük olmak
  • Belirli bir hedefe sahip olmak
  • Yeterli kredi notuna sahip olmak
  • Belirli bir hedefe sahip olmak
  • KOSGEB tarafından açılan girişimcilik eğitim programlarına katılmak ve başarı ile bitirmek
  • Girişimcilik eğitim programlarından alınan bilgi ve sertifika ile proje hazırlamak
  • Hazırladığınız proje ve sertifikanızı KOSGEB komisyonuna sunmak

Belirlenen şartları yerine getiren girişimci kadınlar devletin sağladığı hibe krediyi kullanabilirler.

Kredi Alabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Bankalardan bile kredi alınırken bazı yapılması gerekenler vardır. devletimiz verdiği hibe kredileri alınan vergilerden sağladığı için bu kredilerin boşa gitmesini önlemek amacıyla bazı önlemler almaktadır. Alınan önlemler şöyle sıralanıyor; KOSGEB tarafından açılan girişimcilik kurslarına katılmanız gerekiyor, kurslardan alacağınız bilgi ile kuracağınız işletme hakkında detaylı bilgi verilen projenizi hazırlamanız gerekiyor, krediyi aldığınız takdirde işletmenizin sık sık kontrollerden geçeceğini de bildirmemiz gerekiyor.

İş planından sonra destek başvuru süreci başlamaktadır. İş planı hazırlandıktan sonra destek için başvuru iş planı ve gerekli belgelerle birlikte KOSGEB birimine yapılmalıdır. Yapılan başvuru birim tarafından çok yönlü olarak ilk değerlendirmeye alınır. Değerlendirme kurulu hazırlanan iş planını başta bütçe konusunda ve başka kriterlerle değerlendirir. Son değerlendirme sonuncunda kurul tarafından iş planının onaylanması, reddedilmesi veya düzeltilmesi hususunda karar verilir. Verilen karar girişimciye bildirilir.

Kadın girişimcilerimizin hazırladıkları projenin komisyon tarafından onaylanması halinde KOSGEB veri tabanına kayıt yapılması gerekiyor. Kayıt yapıldıktan sonra kredi verilme süreci başlıyor.

Kredi Verilme Süreci

Kadın girişimcilerimiz krediyi almaya hak kazandığı zaman sistem şu şekilde işliyor; öncelikle işletmeniz için harcanan para cebinizden çıkıyor. İşletmeniz için yapacağınız araç, gereç, donanım, tadilat vb. masrafların tamamını faturalandırmanız gerekiyor. İşletmenizi açtıktan sonra harcadığınız tüm maddiyatın faturalarını KOSGEB’e sunuyorsunuz. Bunun sonucunda KOSGEB size harcadığınız maddiyatı hibe kredi şeklinde geri ödüyor. Harcamalarınız 50 bin Türk Lirasını geçtiği takdir de KOSGEB size 100 bin Türk Lirasına kadar sıfır faizli geri ödemeli kredi sunuyor. Verilen kredinin geri ödemesi ise alındığı tarihten itibaren 1 yıl sonra başlıyor. Toplam da 60 ay vadeye kadar taksitlendirme yapabiliyorsunuz.