İş Arayanlara Para Yardımı Yapılacak

Hükumet, iş arayan ve başvuru sırasında gerekli olan fotoğraf, sağlık raporu, fotokopi gibi yapılacak masrafları karşılama kararı aldı. Ayrıca sosyal yardım alan ve işe başlayacak olanlara da başlama yardım parası yapılacak.

İşe Başvuru İçin Gerekli Evrak Masraflarını Devlet Karşılayacak

İstihdam oranını yükseltmek ve işsizliğin önüne geçmek isteyen hükumet, iğneden ipliğe kadar her şeyi düşünüyor desek yalan olmayacak. Çünkü iş başvurusu sırasında yapılacak olan tüm masraflar da devlet tarafından karşılanacak. Öyle ki iş yerinden istenilecek fotoğraf, fotokopi, sağlık raporu hatta sicil kaydı için internet cafelerden çıkartılacak çıktı ve internet kullanım bedelini bile devlet ödeyecek. Yapılacak yardımlar, 1 yıl içinde en fazla 3 defa olup, 40 ile 100 lira arasında yardım yapılacak.

Yardım Alan ve İşe Başlayanların Yardımları Kesilmeyecek

Hükumet, devletten eğitim, gıda, kömür gibi sosyal yardım alan ancak işsiz olan vatandaşlara da iş bulmaları ve çalışmaları halinde işe başlama yardımı yapacak. Üstelik işe başladı diyerek almış olduğu yardımları kesmeyecek. Yine yardım alan ve işe başlayan vatandaşların alacakları sosyal yardımlarda öncelik tanınacak. Burada ki amaç ise sosyal yardımları kesilme korkusuyla iş başvurusunda bulunmayan vatandaşları teşvik etmek ve işsizlik oranını düşürmeye çalışmaktır.

İşe Başlama Yardımı Yapılacak

Sosyal yardım alan ve işe başlayan kişilere de başlama yardımı yapılacak. Üstelik bu yardımı, işe devamlığı göz önünde tutularak yılda 3 defa yapılacak. Ülkemizde şu an için devletten sosyal yardım alan 3 milyon aile bulunmaktadır. Yine bu ailelerin yüzde 80’i işsiz durumdadır. Bu aileleri işe başlatma konusunda teşvik edebilmek için işe başlama parası dışında sağlık yardımları da kesilmeyecek.

Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumuna Yapılacak

Hükumetin bu desteğinden yararlanmak isteyenler, iş başvuruları sırasında yapmış oldukları masrafları Sosyal Güvenlik Kurumlarına teslim etmeleri gerecektir. Yine iş başı yapmış olan Sosyal yardım alan vatandaşlarda, işe başlama tarihinden 30 gün sonra yine Sosyal Yardımlaşma Kurumuna başvuru yaparak işe başlama destek parasını alabileceklerdir.