İpotekli Ev Satılabilir mi? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum


İpotekli Ev Satılabilir mi?

İpotekli Ev Satılabilir mi?

Pek çok insanın aklını kurcalayan soruların başında “ipotekli ev satılabilir mi” sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabını bulabilmek için ilk olarak “ipotek nedir” sorusunun cevabını bilmek gereklidir.

İpotek Nedir?

Kelime anlamı olarak ipotek; taşınmaz bir eşyanın, borç karşılığında teminat olarak gösterilmesini içeren mülkiyete dair özel bir hak anlamına gelmektedir.

İpotekli eşya için tek kural, borçlu şahsın bir alacağı güçlendirmek ve onu ödeyeceğine dair teminat olarak göstermek için bir taşınmazın rehin bırakılması gerekmektedir. Bir taşınmasın ipotek olarak bırakılması için ise mutlaka tapu kaydının olması gerekmektedir.

İpotekli Ev Nasıl Satılabilir?

Özellikle bankalar, konut kredisi verdikleri takdirde bankaya olan borç bitene kadar ev ipotekli durumda olur. Kullanılan kredi miktarına göre değişiklik gösteren ipotek bedeli, bankanın borcu geri alacağına dair bulundurduğu bir teminattır. İpotekli ev satılabilir mi” sorusunun cevabı, “evet satılabilir” ancak satılması için bazı noktaların değerlendirilmesi gerekmektedir.

İpoteği olan bir evin satılabilmesi için, öncelikli olarak evin üzerindeki ipoteğin kaldırılması gerekmektedir. Bunu yapabilmenin bir yolu, evi peşin fiyatına satmak ve alınan bu para ile banka borcunu erken kapatmaktır.

İpoteği kaldırmanın bir diğer yolu da, yeni bir kredi çekilerek ipotek bedelini bankaya ödemektir. Ancak bu durumun dezavantajı, yeni çekilecek olan kredinin faizinin konut kredisinden daha fazla olacak olmasıdır.

İpoteği kaldırmadan evin satışını gerçekleştirmenin de bir yolu bulunmaktadır. Bu yol ise, mevcut krediyi kapatmadan evi alacak kişinin evi ipotekle birlikte almayı kabul etmesidir. Bu durumun kabul edildiği tapu idaresine iletilir ve tapu idaresi bankaya haber vererek satışın gerçekleşmesini sağlar. Ancak bu durumda evi satan kişinin kredisi konut kredisi olma özelliğini yitirir.

 Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık