İpotek Kaldırma Yazısı Nedir? | Kredi Notu Sorgulama, Kredi Notum

İpotek Kaldırma Yazısı Nedir?

İpotek Kaldırma Yazısı Nedir?

Kredi alma durumlarında bankalar yüksek miktarda olan krediler ve çeşitli prosedürlere uymayan müşterilerin ev veya taşıtlarına ipotek koymaktadır. Bunun sebebi ise kişinin kredi ödememe gibi bir durumda kredinin teminatı olarak konulan ipotekli evin maddi açıdan bankanın kendini güvenceye almasına dayalı olmaktadır. Bankanın kendini garantiye alarak krediyi çeken kişinin borcunun yerine verilmesi üzerine yapılan ipotek işlemleri bu kapsamda işleyiş göstermektedir. Var olan kredi ödemelerinin tamamının ödenmesi halinde ipotek kaldırılmaktadır. İpotek kaldırımı ancak ve ancak banka tarafından kaldırılan bir işlem olmaktadır.

İPOTEK KALDIRMA YAZISI NEDİR VE NASIL KALDIRILIR

Bankaya olan kredi borcu kapatıldıktan sonra kişinin ipotek fek yazısı ile var olan sahibi olduğu evin üzerindeki ipoteği kaldırmasıyla sonuçlanmaktadır. Bu kapsamda kişinin kredi borçlarını bitirmesiyle ipotek fek yazısı verilir. Bu işlemde ipotek kaldırma yazısı tapu sicil müdürlüğüne yapılan başvuru sonucunda ipoteğin kaldırılması üzerine talepte bulunulur. Günümüz koşulları ve göreceliğine ipotek kaldırma yazısı bankalar tarafından verilince zahmetli olduğu kadar masraflı bir işlem dahilinde olmaktadır. Bankalar tarafından istenilen ücret standart bir seviyede olmayıp, her banka her müşterisine farklı bir ücretlendirme uygulamaktadır. Kişilerin Tapu Sicil Müdürlüğü’nden işlem yapabilmesi için bankalardan bu kaldırma yazısının mutlaka alınması gerekmektedir.

İpotek kaldırma yazısının teslimi bankalar tarafından değişik yönergeler gösterebilir. Bir takım bankalar bu yazılı belgeyi elden müşterisine teslim ederken, bazı bankalar ise bu belgeyi direkt olarak Tapu Sicil Müdürlüğü’ne faks veya posta yoluyla iletmektedir. Direkt olarak Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gönderen bankalar, elden teslim edilme olayının yasal ve hukuki süreç içerisine giren bir faktör olduğundan ötürü bu yöntemi seçerek işlemleri yerine getirmektedir. Bunun nedeni ise krediyi çeken kişiye verilen belge kayıp olduğunda veya farklı bir duruma yönelik kullanılamaz hale gelmesinden ötürü kişilerin bankadan talep edeceği bu yazılı belge bankalar tarafından ret edilmektedir, bu kapsamda bankalar belgeyi direkt olarak göndermeyi tercih etmektedirler. Söz konusu bu yazılı belgenin elden veya banka tarafından Tapu Sicil Müdürlüğü’ne iletilmesinin ve onaylanmasının hemen ardından ise ipotek kaldırılarak sahibi olduğu kişiye aitlik bir belge verilmektedir. Yapılan bu işlem “İpotek Kaldırma” konusuna tabii edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Restorasyon Kredisi Limitleri başlıklı makalemizde Restorasyon kredileri, Restorasyon Kredisi ve Restorasyon Toki hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. 06Haberler dedi ki:

    ipotek kaldırma üzerine yazılmış güzel bir yazı olmuş.

Bir Cevap Yazın

Yukarı Çık