İnternetten Araç Tramer Kaydı Sorgulama

İnternetin hayatımıza girmesiyle beraber artık bir çok işlemimizi oturduğumuz yerden yapabilir hale geldik. Öyle ki tüm bankacılık işlemlerimizi, alışverişlerimizi İnternet sayesinde yorulmadan, zahmetsizce yapabilmekteyiz. İnternetin hayatımızı kolaylaştırdığı diğer bir faydası ise devlet işlerimizi de internet sayesinde kolayca yapabilmemizdir. Tüm vergi ödemeleri, trafik cezaları, harç ödemelerimizi ve sorgulamalarımızı internet sayesinde kolayca yapabilmekteyiz. Bu yazımızda da internetten araç tramer kaydı sorgulamasından bahsedip, araç sorgulamalarının nasıl yapılacağı ve hangi bilgilere erişebileceğimizden bahsedeceğiz.

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezinde Hangi Bilgilere Ulaşılır?

Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi (Tramer), Emniyet Genel Müdürlüğünün dijital hizmet platformudur. Bu hizmet sayesinde sorgulamak istediğiniz araçla ilgili tüm bilgilere erişme imkanınız bulunmaktadır. Sorgulamak istediğiniz aracın çalıntı olup olmadığı, trafikten men durumu, trafik cezaları, motorlu taşıtlar vergisi, sigorta gibi bir çok bilgiye ulaşmanız mümkündür. Üstelik bu hizmetleri mobil cihazlar sayesinde de erişme imkanınız bulunmaktadır.

E-Devlet İle Araç Sorgulama

Araç tramer kaydı sorgulamanız için Turkiye.gov tr adresinde e-devlet sistemine girerek sorgulama yapabilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş için e-devlet giriş şifreniz, mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş yöntemlerini kullanarak giriş yapılabilir. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra e-hizmetler bölümünde Emniyet Genel Müdürlüğünü seçmeniz gerekmektedir.  Giriş yapıldıktan sonra adıma tescilli araç sorgulama, araç plakasına yazılan trafik ceza sorgulama, yurda giriş çıkış belgesi sorgulama seçeneklerini kullanarak araçların tramer sorgulamasını yapabileceksiniz. Aracın plaka bilgilerini girerek sorgulamak istediğiniz aracın tüm bilgileri ekranda yansıyacaktır.

Sosyal Bilgi ve Gözetim Merkezi Hasar Sorgulama

Araçların tramer sorgulamasında yine e-hizmetler bölümünde Sosyal Bilgi ve Gözetim Merkezi seçeneğinden araç hasar tespit sorgulaması da yapılmaktadır. Aracın plaka bilgisi girilerek aracın karışmış olduğu tüm kazalar, hasar kaydı sorgulama ile tüm dökümünü öğrenebilir ve yazıcıya yazdırabilirsiniz.

Hasar Sorgulaması SMS İle de Yapılmaktadır

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin vatandaşlara SMS hizmeti de sunmaktadır. İnternet ile yapacağınız tüm sorgulamaları SMS hizmetiyle de alabilirsiniz. Bunun için de telefonunuzun mesaj bölümüne hasar kaydı sorgulamak istediğiniz aracın plakasını yazıp 5664’e mesaj atmanız yeterli olacaktır. İlgili araçla ilgili tüm hasar doküman bilgileri cep telefonunuza gönderilecektir.

2. El araç alacaklar için dikkat edilmesi gerekenler :

Tramer kaydı ile ilgili hazırlanmış bir video. Hazırlayan “Yeşil Oto Ekspertiz” kanalına teşekkürler. Bu videoda özellikle yapılan hileler ile ilgili bilgi içeriyor. İzlemenizde fayda var.